Rychlý nárůst amerických výnosů podporuje dolar, který sílí proti euru i v dolarovém indexu. Roli hraje i zhoršení tržní nálady projevující se ve výprodeji rizikových aktiv. Risk-off nálada se podepsala i na měnách regionu. Koruna oslabila nad 26,20 za euro. Aktuálně spolu se zlotým i forintem včerejší ztráty umazává.

Evropské akcie do výrazných zisků povzbudila sázka na ECB

Akciové trhy v úterý prudce vzrostly po zprávě, že ECB uvažuje o odkupech korporátního dluhu v rámci svého programu odkupu dluhopisů. Minulý týden propadly akcie na roční minima kvůli obavám, že by mohla eurozóna sklouznout zpět do recese kvůli zejména Německu, které ukázalo obnovené známky hospodářského oslabení. Zdroje teď uvádějí, že výhled pro eurozónu se dále zhoršuje a ECB to zřejmě přiměje k rozšíření měnové stimulace a možností je právě korporátní dluh.

Bude ECB kupovat firemní dluhopisy? Euro padá, akcie sílí

Mluvčí ECB jakékoli rozhodnutí směrem k odkupu firemních dluhopisů odmítl, zdroje Reuters ale referují, že ECB by o programu případně rozhodla v prosinci a spustila jej v úvodu roku 2015.

Stoxx Europe 600 vzrostl o 1,94 procenta, DAX přidal 1,75 % a CAC 40 +2,04 %. Britský index FTSE zakončil výše o 1,52 %.

Newsletter