Evropské akcie končí čtvrtletí mírným růstem, v Praze KB +12 %

Evropské akcie v úterý rostly díky inflačnímu reportu, který se propadl v eurozóně na mnoholeté minimum. Dlouhodobě nízká inflace v regionu podpořila akcie před zasedáním ECB, která má ve čtvrtek přijít s novými opatřeními na podporu ekonomiky. Údaje opět posilují tlak na ECB, aby zakročila.

Inflace v eurozóně je v rukou nízkých cen energií

Německá nezaměstnanost v září zůstala na úrovni 6,7 procenta. Ve Francii nečekaně vzrostly spotřebitelské výdaje na 0,7 % v srpnu, zatímco trh očekával pokles o 0,2 %.

Z finančních titulů se dařilo RBS na zprávě o nižších než očekávaných odpisech. Banka končí o 2 % výš. Maloobchod naopak zbrzdila zpráva britské maloobchodní oděvní sítě Next o tom, že nemusí naplnit celoroční cíl zisku. Automobilky zase dostal pod tlak Ford, který kvůli slábnoucím prodejům zejména v Rusku nesplní celoroční cíl.

Stoxx Europe vzrostl o 0,77 %, dařilo se i německému DAX +0,66 %, přidal si i CAC 40 +1,65 %, italský FTSE MIB +0,9 %.

Pražská burza +0,52 % podpořena Unipetrolem +8,27 %, VIG +0,36 % a především Komerční bankou +2,35 %. Nedařilo se naopak ČEZu -0,15 %, O2 CR -1,2 %. Bilance celého právě končícího čtvrtletí ukazuje u indexu PX -2 %. Lví podíl na tom mají akcie Erste, které obchodují u dvouletého dna. Opakem je druhý z bankovních titulů na pražské burze – Komerční banka. Ta dnes růstem o 2,4 % připsala pětinu toho, o co dokázala zhodnotit za celý kvartál.

NWR se poslední zářijový den obchoduje už několikátou seanci u historických minim pod 0,8 Kč za akcii. Firma dnes zveřejnila výsledek úpisu nových akcií, po kterém je blíž úspěšně provedené restrukturalizaci Ta ovšem tak jako tak znamená brutální ředění pro akcionáře a získání času k oddálení problémů, než jejich reálné vyřešení.

NWR upsala 75 % nových akcií a zahajuje obchodování

Newsletter