Evropské banky měly červenou, Erste -3,5 %. TMR naposledy v PX

Pražská burza dnes dokázala růst o 0,24 %, na trzích však panovala nerozhodnost. Posílily akcie VIGu o 2,9 % po včerejší přestávce na vídeňské burze, naopak nečekaně poklesly evropské banky: Erste -3,5 %, Société Générale -3,5 % a Commerzbank -3,1 %.

Dařilo se naopak Komerční bance, která si připsala 1,7 %. V plusu je také elektrárenská firma ČEZ +0,7 %. Telefónica dnes jednala o sdílení a konsolidaci mobilních sítí GSM s T-mobile a Vodafonem. Znojemský Pegas dnes svolal mimořádnou valnou hromadou na 21. července 2014 v Lucembursku, akcie se dlouhodobě pohybují okolo cenové úrovně 600 Kč.

TMR od pondělí zmizí z indexu PX, na burze zůstává

ECB by měla zvážit QE, zůstane-li inflace nízko, radí šéfka MMF

Od pondělí 23. června vstupuje v platnost nová báze pražského akciového indexu PX. Jeho součástí přestanou být akcie slovenské Tatry Mountain Resorts (TMR), které se na hlavním trhu pražské burzy obchodují od října 2012. Důvodem vyřazení titulu z výpočtu indexu je nízký zájem investorů, emise ale na hlavním trhu Prime Market zůstává. Akcie TMR na zprávu zareagovaly ztrátou 7,8 %.

Mezinárodní měnový fond dnes nabádal ECB, aby povzbudila ekonomiku a spustila kvantitativní uvolňování, pokud současná přijatá opatření nezafungují. Německý DAX se pohybuje na úrovni 10 000 bodů bez výrazné změny, stejně jako polský WIG, rakouský ATX oslabil o 0,2 %.

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter