Evropské MBA: Jak si vybrat?

Mnoho aspirantů na titul MBA by se mohlo divit, kam je evropská „business school může zavést“. Bližší pohled agentury Bloomberg na 19 evropských MBA programů, zahrnutých v seznamu nejlepších mezinárodních obchodních škol, na tuto otázku pomáhá najít odpověď – nebo se o to snaží.

Jedna věc je jasná – evropský MBA program není nezbytně jednosměrnou jízdenkou směr „evropská kariéra“. Mezi top zaměstnavatelé těchto absolventů patří, podle údajů Bloomberg, i americké společnosti. Pohled na to, které firmy mají o absolventy evropských MBA programů zájem, naleznete v galerii článku.

V ní se také můžete podívat na pracovní a mzdové výsledky 19 evropských MBA programů jako celku. Dvacet procent absolventů těchto programů zamíří za prací do Spojeného království. Druhou nejvíce pravděpodobnou destinací, kam jako absolvent zamíříte, jsou Spojené státy. Stejně jako absolventi MBA programů po celém světě, i ti evropští mají tendenci pracovat v poradenství.

Na první pohled je celkem zvláštní, že absolventi evropských MBA programů mají tendenci skončit v anglicky mluvících zemích nebo jako zaměstnanci firem se sídlem v USA (s přihlédnutím k tomu, že evropské školy většinu svých studentů „stahují“ z dálky). Průzkum agentury Bloomberg se nevztahuje na to, jaké jsou studenti národnosti, data však ukazují, že 84 procent evropských MBA absolventů, kteří ukončili studijní program v roce 2015, nebyli občané země, ve které škola sídlí. V USA je toto číslo daleko menší – jen 32 procent.

Newsletter