Evropské trhy i Prahu tíží příliš zneklidňujících událostí

Evropské akcie v průběhu úterní seance ztrácejí, když investoři vyčkávají na plánované zasedání Fedu a čtvrteční skotské referendum. Panevropský index EuroStoxx600 ztrácí v čele s technologiemi a finančními tituly. Od Fedu se očekává především možná změna rétoriky, dle které se budou investoři snažit usoudit, kdy by americká centrální banka mohla přistoupit k plánovanému zvyšování sazeb.

Z dalších indexů ztrácí britský FTSE 0,7 %, německý DAX 0,6 %, a francouzský CAC o 0,5 %.

Ve Skotsku prozatím narůstají obavy o možný výsledek plánovaného referenda. Výsledek by měl být znám až během pátečního rána. Ve ztrátách tak pokračuje britská libra, která proti dolaru během dneška ztrácí další 0,2 %.

V kladných číslech se drží ruský index MICEX, který roste o více jak procento.

Během dopoledne vyšel index německé podnikatelské důvěry ZEW, který dosáhl úrovně 6,9 bodu oproti očekávání ve výši 5 bodů. Zářijový výsledek je ale nejhorším od prosince 2012.

Výběr zisků postihl i pražskou burzu, která za celkového zobchodovaného objemu ztrácí 1,3 %. Nejvíce v rámci indexu PX ztrácí ČEZ a rakouská Erste. Akcie ČEZu aktuálně propadají k 620 Kč a obchodují se s 2% ztrátou. Ještě prudší vývoj je na Erste, která se dostává pod předchozí hranici podpory na 530 Kč resp. o 2,6 % níže. Bez větších změn přechází dnešní pokles Komerční banka, která naopak mírně posiluje přes 5060 Kč. Z dalších titulů klesá O2, která se za minimálního objemu sesouvá k 290 Kč. Ztrácí i menší tituly jako Orco či VIG. Orco obchoduje tento pátek v Praze naposledy.

Přerušena role patrona byla dočasně na emisi práv k akciím NWR, obchodované na trhu START pražské burzy. Jde o technickou záležitost, viz připojený článek.

Newsletter