Evropské trhy jsou pod tlakem sankcí proti Rusku, padají těžaři i rubl

Evropské akciové trhy během čtvrteční seance registrují téměř 1 % pokles, když reagují na nově uvalené evropské a americké sankce vůči Rusku v souvislosti s aktuálním vývojem na východě Ukrajiny.

Panevropský index Euro Stoxx 600 aktuálně klesá o 0,8 %, následovaný německým DAXem klesajícím o 0,9 % a francouzským CAC aktuálně ztrácejícím bezmála procento.

Zámořské sankce jsou dosud největšími, které byly vůči Rusku uvaleny a primárně se dotýkají největších firem z energetického a finančního průmyslu. Například ruský těžař ropy Rosněfť aktuálně ztrácí více jak 4 % a obchoduje se poblíž intradenních minim. Ruský index MICEX klesá o 2 % a výrazně oslabuje rovněž rubl, který klesá až na měsíční minimum vůči dolaru.

EU a USA přitvrdily hospodářské sankce vůči Rusku, tamní trhy klesají

Dnešní propad na trzích přichází po včerejším dalším rekordním závěru v zámoří, kde se index Dow Jones především díky technologiím a výsledkům Intelu dostal na své nové letošní maximum 17 138 bodů.

Co se týká akcií na pražské burze, tak ty registrují pouze minimální zájem ze strany větších zahraničních účtů, o čemž svědčí především slabý zobchodovaný objem ve výši 170 mil. Kč. Největší ztráty vedle NWR registrují bankovní zástupci. Akcie Komerční banky se sesouvají o 1,16 %, následované rakouskou Erste Bank, ztrácející 0,79 %, a také pojišťovací zástupce VIG klesá o 1,21 %. V zelených číslech se drží pouze Pegas a Philip Morris.

Newsletter