Evropské trhy obchodují ve ztrátách, odepisují automobilky

Čtvrteční obchodování v evropském regionu prozatím probíhá v červených číslech, kdy většina indexů ztrácí více jak 0,5 %. Panevropský index sráží především cyklická odvětví, jako jsou například automobilky. Naopak v kladných číslech se prozatím drží sektor utilit, ale zisky nejsou nijak výrazné.

Po odpoledních makrodatech ze zámoří, týkajících se situace na trhu práce, indexy dále navyšují ztráty. Německý index DAX aktuálně ztrácí 0,65 %, francouzský CAC 0,8 % a britský FTSE 0,6 %.

Výše žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dopadla hůře než původní odhady. Týdenní žádosti dosáhly objemu 315 tis. oproti 300 tis. v konsensu Bloomberg.

Američanů na úřadech práce znovu přibývá

Během zítřejšího dne by dále měly vstoupit v platnost nové sankce ze strany EU vůči Rusku.

Nervozita na trhu panuje také s blížícího se zasedání americké centrální banky, plánované na příští týden. Investoři budou bedlivě sledovat případnou změnu rétoriky, která by mohla přinést odpověď na otázku, kdy Fed přistoupí ke zvyšování sazeb.

Ztrátám se dnes nevyhnula ani pražská burza. V rámci středoevropského regionu ale český trh ztrácí nejméně a to především díky rostoucímu ČEZu, který atakuje hranici 640 Kč. Naopak výrazně ztrácí rakouská Erste, která následuje konkurenční Raiffeisen a klesá o 1,7 %. Bez větší změny a za minimálního objemu se nad 5.000 Kč hranicí drží Komerční banka. Výrazné ztráty opět registruje NWR, které se sesouvá na dosah 1 Kč resp. o 21 %. Celkový objem na trhu dosahuje 458 mil. Kč, z čehož více jak polovina připadá na akcie ČEZu. 

Newsletter