Člen bankovní rady ČNB Nidetzký je přesvědčen o růstu sazeb se signálem netolerování vyšší inflace, jeho kolega Benda vidí jako první příležitost ke zvýšení červen, guvernér Rusnok počítá se zvýšením kolem poloviny roku Koruna na komentáře v podstatě nereaguje a obchoduje se dále kolem 25,45 za euro.

Evropské trhy pod prodejním tlakem. Praha odolává

Pražská burza prozatím odolává prodejnímu tlaku, který vidíme v západní Evropě i v regionu a drží si nejlepší výkonnost s růstem až 1,7 %. Erste je hlavním tahounem pražské burzy, přidává 5,6 % po „upgradu“ od JPMorgan na „overweight“, kdy tento broker výrazně zvýšil cílovou cenu z 21 EUR na 25 EUR. Erste také pomohl fakt, že s rezervou prošla zátěžovým testem ECB, přičemž ještě v pátek se nevědělo, jestli onou rakouskou bankou, která měla mít problémy projít testováním, není právě Erste. Komerční banka si vedla velice dobře, rostla o 1,7 % na úrovně 4860 korun, ale odpolední vybírání zisků ji sráží zpět k 4800 korun. Akcie ČEZu si připisovaly po otevření pěkné zisky, kdy testovaly úrovně 615 korun, nicméně jak dochází k poklesům v Evropě, tak klesá i ČEZ k úrovním 605 korun.

Testy ECB: Propadlo 25 bank, nejhorší italské a řecké (+ komentář)

Polský trh dnes měřeno indexem WIG20 stagnuje, bankovní akcie PKO, PEKAO mírně přidávají, naopak energetické firmy TAURON a PGE klesají kvůli vybírání zisků o přibližně 1,5 %.

Maďarský trh, který byl minulý čtvrtek a pátek zavřený z důvodu státních svátků, se obchoduje 0,5 % v mínusu. Poklesy vidíme na všech hlavních akciích, OTP, MOL, RICHTER jsou v červených číslech, pouze jediný defenzivní titul Magyar Telekom si připisuje 0,6 %. MOL „vyklesává“ na základě snížení cílové ceny od Goldman Sachs na 14.550 HUF z 16.000 HUF.

Německá ekonomika se očima firem dál horší. Již šestý měsíc

Evropské trhy se po ranním entusiasmu, kdy pozitivně reagovaly na zprávy, že většina bank prošla stress testy bez úhony, dostávají pod prodejní tlak. Trhy negativně reagují na špatná data Ifo z Německa a zřejmě se také realizují zisky, které investoři mají z minulého týdne, kdy trhy silně rostly. Finanční sektor v indexu EUROSTOXX nyní klesá nejvíce – o 2,2 %, následovaný těžebním sektorem -2,05 % a průmyslovými tituly -1,4 %. Trh zřejmě začíná být nervózní ohledně středečního zasedání Fedu, který by měl zastavit kvantitativní uvolňování.

Newsletter