Evropské trhy tráví nové sankce, Wall Street americký maloobchod

Evropské akcie prozatím předvádí minimální volatilitu i během páteční seance a indexy tak po většinou oscilují poblíž závěrečných hodnot ze včerejšího dne. Za celý týden evropský index EuroStoxx50 pouze vyklesal o 1,1 %, kdy tak částečně zkorigoval růst ze závěru předchozího týdne, který odstartoval krok ze strany ECB ve formě ohlášeného QE.

Trhy jsou lehce nervózní před blížícím se zasedáním Fedu plánovaným na příští středu a rovněž referendem týkajícím se nezávislosti Skotska, jež by se mělo uskutečnit ve čtvrtek.

Během dneška vstoupily rovněž v platnost nové sankce ze strany Evropské unie vůči Rusku. Ruský index na tuto zprávu nereaguje, když si dokonce připisuje zisk ve výši 0,9 %.

Sankce EU: Zmrazení aktiv i přístupu ke kapitálu. Přehled

Z jednotlivých sektorů se v kladném teritoriu drží bankovní zástupci, technologie či realitní tituly.

Pražská burza dnes mírně ztrácí a to za podprůměrného objemu ve výši 242 mil. Kč. Růst se opět daří akciím ČEZu, které tak navyšují své týdenní zisky a posilují k 643 Kč resp. o 0,8 % výše.

Shodně ztrácí bankovní zástupci jako je Erste či Komerční banka, která se aktuálně vrací pod psychologickou hranici 5.000 Kč za akcii. Zbytek trhu prochází seancí téměř bez objemu. 

Futures na americké akciové indexy se před úvodem poslední seance týdne naznačují mírnou červeň. Vliv mohou mít protiruské sankce, příznivé ale jsou údaje z amerického maloobchodu.

Američané kupují auta, růst maloochodu zesílil

Newsletter