Evropské trhy zatížila Ukrajina, na chvíli pomohla slova Yellenové

Evropské akciové trhy v pátek klesaly po zprávách, že kontroverzní ruský humanitární konvoj odmítl dále čekat na hranicích Ukrajiny a bez platného povolení pronikl na ukrajinské území a míří do Luhansku. Ukrajinská strana to označila za do očí bijící porušení mezinárodního práva a přímou ruskou invazi na své území. Konvoj byl uvězněn na ruské straně hranic po dobu jednoho týdně a ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Ukrajinu z úmyslného zastavení poskytování pomoci.

Ruský konvoj vjel na Ukrajinu bez povolení. Místo Červeného kříže s ozbrojenci

Trh reagoval poklesem, když Euro Stoxx odepsal přes procento, CAC -1,2 %, DAX -0,8 %, FTSE 100 -0,2 %. Ruský index MICEX poklesl o 1,7 % na 1436 bodů. K mírnému umazání ztrát trhy přiměla slova šéfky Fedu Janet Yellenové, která poznamenala, že Fed nadále vidí významné nevyužití kapacit trhu práce. To hovoří pro pokračující měnovou stimulaci.

Šéfka Fedu Janet Yellenová říká, že Fed nadále pozoruje významné nevyužití pracovních kapacit

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi vystoupí se svým projevem později v rámci dneška. Investoři mohou očekávat případné připomínky k možnému uvolnění měnové politiky v Evropě.

Na pražské burze +0,45 % panovala klidná atmosféra. Dařilo se pojišťovně VIG +0,685 %, O2 +0,2 %, Fortuně +0,99 % a Erste +1,38 %. Rostla také energetika ČEZ +0,75 %. Naopak výrazné zklamání zažili opět investoři akcií NWR -9,09 %, kteří reagují na úpis a negativní hospodářské výsledky, poklesl i znojemský producent netkaných textilií Pegas -0,77 % a Komerční banka -0,17 %.

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter