Evropské volby těsně vyhrálo ANO před TOP09. Dočkali se Svobodní

(Aktualizováno 08:38) Volby do Evropské parlamentu v ČR vyhrálo hnutí ANO se ziskem 16,13 procenta hlasů. Těsně druhá TOP 09 obdržela 15,95 procenta, ČSSD pak 14,17 procenta, KSČM 10,98 procenta, KDU-ČSL 9,95 procenta a ODS 7,67 procenta hlasů. Jednoho europoslance získala Strana svobodných občanů, která získala 5,24 procenta hlasů. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad skrze www.volby.cz.

Vítězné ANO získalo v eurovolbách čtyři mandáty stejně jako ČSSD a TOP 09. KSČM a KDU-ČSL mají po třech mandátech, ODS dva a Svobodní jeden. Účast v letošních eurovolbách byla nejmizernější ze všech celostátních voleb v ČR doposud. Hlasovat přišlo pouze 18,2 procenta voličů.

Víc než jedno procento hlasů získaly v evropských volbách Česká pirátská strana, Strana zelených, parlamentní Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a Strana zdravého rozumu – Nechceme euro. Strana s víc než jedním procentem hlasů dostane 30 korun za odevzdaný hlas.

Podle zakladatele a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše potvrdily výsledky voleb do Evropského parlamentu postavení ANO na české politické scéně. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si myslí, že strana získala jen čtyři mandáty kvůli nízké volební účasti. Malý zájem voličů naopak pomohl k úspěchu TOP 09 či lidovcům, míní jejich představitelé.

Před pěti lety zvítězila v eurovolbách v Česku ODS se ziskem 31,45 procenta hlasů. Druzí sociální demokraté dostali 22,38 procenta a třetí komunisté 14,18 procenta hlasů. Následovali lidovci se ziskem 7,64 procenta. Jiná strana se tehdy do europarlamentu neprobojovala. Před pěti lety činila účast v eurovolbách 28,22 procenta.

Newsletter