Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Evropsko-ruský bumerang za 6,7 miliardy eur

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. I protiruské sankce vyvolaly začátkem srpna odpověď a od té doby se kupí odhady a množí diskuse, jaké dopady bude celý tenhle sankční a protisankční „zamotanec“ mít. S nejnovějším odhadem přichází ekonomové z ING a tvrdí: ruský zákaz dovozu potravinářských výrobků ze západních zemí může stát Evropskou unii 6,7 miliardy eur ročně.

Toto závratné číslo má ovšem zahrnovat pouze ušlý zisk ze ztráty výroby spolu se snížením přidané hodnoty zahraničního obchodu, potenciální efekty ročního ruského embarga ale sahají daleko výš, píší ekonomové ve své zprávě.

Počet pracovních míst, které ruské embargo ohrozí, odhadlo ING na 130 000. Ministerstvo průmyslu a obchodu již dříve oznámilo, že vzájemné sankce mezi Moskvou a EU v ČR ohrozí 830 míst. České firmy pak podle ministerstva přijdou na tržbách až o 2,5 miliardy korun. Celkový dopad evropsko-ruských sankcí na české firmy by se však podle ankety Svazu průmyslu a dopravy mohl pohybovat v krátkodobém horizontu v řádech desítek miliard korun, v dlouhodobém horizontu pak až v řádech stovek miliard. 

Ztráty českého průmyslu kvůli Rusku mohou jít do desítek miliard

Z analýzy ING vyplývá, že ztráta ruského trhu tvoří zhruba 6 % produkce EU a 0,04 % hrubého domácího produktu Evropské unie. V roce 2013 prodaly země EU do Ruska ovoce za 1,26 mld. eur a zeleninu za 769 milionů eur. EU nyní vyčlenila podporu producentům zakázaných potravin ve výši 125 milionů eur.

Nejvíce mají být embargem zasaženy baltské státy – Litvu může ztráta ruského trhu stát 0,4 % HDP, Estonsko 0,35 % HDP, Lotyšsko pak 0,2 % HDP. Vyčíslená ztráta je nejvyšší v případě Německa – to má v důsledku ruské odpovědi přijít o zhruba 1,3 miliardy eur. V případě Polska zase embargo znamená výraznější zásah do pracovního trhu, kde má být ohroženo 23 000 míst.

Efekt ztráty ruského trhu doplňuje riziko, že převis nabídky potravinových produktů v EU výrazně sníží ceny těchto potravin, což bude pro exportéry znamenat další ztráty. Tyto ztráty mohou být eliminovány pouze pokud se firmám podaří rychle najít nové trhy.

Vzhledem k tomu, že se Evropou vyslaný bumerang v Rusku otočil teprve před dvěma týdny, vyčíslené ztráty jsou zatím velmi konzervativní. A spousta věcí se při jeho cestě zpět do EU může ještě výrazně změnit.

Newsletter