Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Evropský maloobchod v červenci „přiškrtily“ potraviny

Měsíc červenec zaznamenal pokles maloobchodních tržeb v eurozóně o 0,4 procenta a vystřídal červen s růstem o 0,3 procenta. Na snížení maloobchodního obratu, který dosáhl stejné míry i v celé Evropské unii, se největší měrou podílela kategorie potravin, nápojů a tabáku, která dle Eurostatu zaznamenala 0,6procentní pokles.

V meziročním srovnání maloobchod značně zvolnil tempo, když v červenci rostl o 0,8 % po 1,9% růstu v červnu – tempo za tento měsíc doznalo revize z původního dohadu 2,4 %. V celém bloku EU28 růst maloobchodu meziročně zpomalil na rovné procento proti zpřesněné hodnotě 2,2 procenta v červnu.

Při bližší pohled na jednotlivé země, nejvýraznější pokles maloobchodu registrovalo Rakousko, Německo a Švédsko. Nejvíce tržby ve srovnání s červnem naopak stouply obchodníkům v Portugalsku a Lotyšsku.

Mimo potravin se tržby z prodeje snížily také u pohonných hmot, naopak ke zvýšení v případech eurozóny i EU28 přispěly nepotravinářské výrobky jako elektronika či knihy.

Newsletter