Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Evropský průmysl se dál drží „při zemi“

Začátek roku nepřinesl z hlediska průmyslu v Evropě žádné zásadnější zlepšení. Index nákupních manažerů souhrnný pro eurozónu, mapující vývoj podmínek ve zpracovatelském sektoru, v lednu „povylezl“ na úroveň 51 bodů z prosincových 50,6 b., v souladu s očekáváním ekonomů v průzkumu Bloomberg. Lednový výsledek je nejvyšší za 6 měsíců.

O něco silněji se do růstu kompozitního indexu zapsal sektor služeb, jehož subindex vzrostl na 52,3 b. z 51,6 b. Kompozitní index, který shrnuje sektor průmyslu i služeb, je pro leden na úrovni 52,2 bodu.

Z pohledu nejsilnější ekonomiky Evropy znamenal leden pokles tempa růstu oproti prosinci. PMI v německém zpracovatelském sektoru se snížil na 51 z 51,2 bodu, zatímco analytici očekávali růst indexu na 51,7 b., tj. rychlejší tempo růstu podmínek v průmyslu.

Odhady naopak překonal francouzský index, který vzrostl na 49,5 bodu, nad očekávaných 48 bodů. Hodnota pod 50bodovou hranicí nicméně dál značí, že podmínky v průmyslu se meziměsíčně horší (i když tentokrát pomalejším tempem).

Newsletter