Evropským trhům uškodil slabý ZEW, NWR vylétla na posunu s věřiteli

Za propadem na evropských burzách stojí dnešní zklamání německého indexu důvěry ZEW. Index DAX poklesl a uzavřel na nelichotivých -0,65 %. Indexům se nedařilo napříč celou Evropou, rakouský index ATX poklesl o 1,53 %. Francie po včerejším svátku uzavřela také v záporných hodnotách a odepsala 1,03 %, Španělský Madrid SE -1,1 %, britský FTSE -0,47 %, italský FTSE MIB -1,33 %.

Němečtí investoři věří ekonomice čím dál méně, ZEW slábne 7 měsíců v řadě

Nedařilo se ani pražské burze, která zakončila o 0,18 % níže. Index táhl dolů především finanční sektor, kdy odepsali oba dva rakouští zástupci Erste -0,72 % a VIG -1,28 %. Dařilo se však zástupci sázkařské Fortuny +1,18 %, kde byla zveřejněna zpráva o tom, že Češi prosázeli za Mistrovství světa v Brazílii více než 1,4 miliardy Kč. Výsledky hospodaření za druhý kvartál by mohly být touto zprávou výrazně ovlivněny.

Na fotbalové MS Češi vsadili rekordních 1,4 miliardy korun

NWR +10,47 % dosáhla pokroku v podpoře restrukturalizaci, ale stále není taková, aby mohl být plán spuštěn. Zpráva přichází krátce poté, co NWR dojednala lehce vyšší ceny koksovatelného uhlí pro aktuální kvartál a prodlužuje růst akcií po předchozím brutálním propadu. Stále platí, že restrukturalizace bude mít za následek masívní ředění akcionářů. Bývalý spolumajitel OKD Otava prohlásil, že za férové řešení považuje insolvenci a to co nejdříve.

NWR (+20 %) stále nemá dost ano od věřitelů. Na zbylé tlačí (+komentáře)

Bývalý spolumajitel OKD Otava: Férová je insolvence. Co nejdřív

Energetika ČEZ roste o 0,43 %. Doznívat může zpráva, že společnost ENEL prodává z důvodu snížení zadluženosti svá aktiva na Slovensku a v Rumunsku. Potenciálním zájemcem by kromě ruské jaderné korporace Rosatom mohl mít i ČEZ.

Energetika Enel prodává aktiva na Slovensku a v Rumunsku. Co na to ČEZ?

Na německém DAXu -0,65 % se nedařilo společnosti Heidelbergcement -1,92 %, ten vyklesává po sníženém ratingu od Societe Generale. Výrazným poklesem reagovala i společnost Adidas -1,5 %, u které se může jednat o drobné vybírání zisků po Mistrovství světa ve fotbale v Brazílii a technickou korekci. Adidas bude reportovat hospodářské výsledky za 2Q. Ty mohou být pozitivně ovlivněny sponzoringem Německa na šampionátu.

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter