Evropu dále zatíží geopolitická rizika, v centru pozornosti jednání ECB. Praha by měla zahájit bez výraznějších změn

Geopolitické riziko v souvislosti s včerejší zprávou, že ruská vojska jsou připravena k zahájení útoku na Ukrajinu na hranici obou zemí, trvá. NATO včera oznámilo, že ruská armáda soustředila u hranic s Ukrajinou 20 000 vojáků. Zhoršující se napětí mezi Ruskem a západem bude i dnes jedním z hlavních témat.

Negativní sentiment po včerejších horších průmyslových objednávkách v Německu dnes přiživí i horší data z německého průmyslu. Ten v červnu rostl méně, než se očekávalo – o pouhé 0,3 % oproti očekávaným 1,2 %. To opět zesílilo obavy, že i výkon německé ekonomiky v 2. čtvrtletí bude zklamáním.

Hlavní pozornost trhů se dnes upne na jednání ECB, které začne v 13:45. Ta zřejmě trhy opět ujistí, že má stále v zásobě flexibilní možnosti, jak udržet situaci stabilní. O sazbách bude dnes také jednat Bank of England. Ani u jedné z bank se změna sazeb nečeká. Stejně tak se v případě ECB nečeká, že by se banka zavázala k programu kvantitativního uvolňování v plné míře.

Bankovní sektor dnes potěšily výsledky Commerzbank, jejíž zisk se v druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil – z 40 mil. eur na 100 mil. Eur. Laťku analytiků na úrovni 120 mil. eur se jí však i přesto přeskočit nepodařilo.

V telekomunikacích potěšily překvapivě dobré výsledky Deutsche Telekom, podpořeny ziskem v USA. Akcie Deutsche Telekom se však dostaly pod tlak po zprávě, že Sprint odstoupil ze své nabídky na odkup americké pobočky německého mobilního operátora T-Mobile.

Pražská burza by měla zahajovat bez výraznějších změn, zvyšující se cena elektrické energie a komodit v souvislosti s ukrajinskou krizí by mohla nadále podpořit zájem o titul ČEZ. Erste by se mohla posunout výše po zlepšujícím se sentimentu v evropském bankovním sektoru, O2 by naopak měla zůstat u svých současných hodnot.

Newsletter