Evropu v čele s bankami nabudil Draghi. NWR bez práv na úpis zakolísalo

Pražská burza dnes byla vcelku imunní vůči vlně euforie v Evropě a zdejší akciový index PX připsal pouhých 0,15 %. V čele růstu stála Erste, která jako jediná z pražských blue-chips zaznamenala výraznější pohyb a posílila o více než 2 % na dosah 560 bodů. Druhý bankovní zástupce, Komerční banka šla v opačném směru a uzavřela na 4.840 Kč. ČEZ jen zpevňoval, v závěru se obchodoval za 631 korun.

Akcie NWR se dnes obchodovaly poprvé bez práv na úpis nových akcií. Nepřekvapil proto prudký propad titulu v úvodu seance, kdy akcie odepisovaly i více než 35 % a poprvé v historii se dostaly na cenu pod 2 Kč. V následném obratu nabraly až 13% zisk, aby nakonec uzavřely se ztrátou 2 % na ceně 2,20 Kč. Připomeňme, že v důsledku úpisu nových akcií po 0,65 Kč dojde k obrovskému naředění stávajících akcionářských práv.

NWR dnes poprvé bez práv na úpis akcií na historickém dně

Prudký růst západoevropských trhů spustilo překvapení ze strany ECB. Ta, ačkoli se změna v nastavení sazeb dnes nečekala, snížila jak hlavní, tj. repo, tak depozitní o desetinu procenta. Další krok směrem k uvolnění měnové politiky oznámil Mario Draghi na následné tiskové konferenci. ECB začne v říjnu nakupovat aktivy kryté cenné papíry a zajištěné dluhopisy. Na to reagovalo euro propadem k dolaru až pod hranici 1,3000. Index Euro Stoxx v závěru obchodování připisoval bezmála 2 %, německý DAX zhruba procento, francouzský CAC40 1,7 % a pozadu zůstal britský FTSE100 s mírným ziskem 0,1 %.

ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

Porošenko: Nařídím klid zbraní, dohodu o míru čekám v pátek

Snížení sazeb povzbudilo k růstu především bankovní tituly a sektorový index rostl o více než 2 %. Commerzbank, UniCredit i Société Générale jednotlivě přidaly v průměru 5 %.

K dobré náladě přispěla i rostoucí pravděpodobnost dosažení mírového řešení na Ukrajině. Tamní prezident Porošenko nařídí na východě země klid zbraní a čeká dohodu o míru.

Newsletter