Experti čekají obrat na ropě. Růst ale má své limity…

Na trhu s ropou se objevil zajímavý konsensus. Někteří obchodníci předpovídají „černému zlatu“ mírné zisky a to již v průběhu léta. Opadnout by, podle nich, neměly do konce roku. Je to významný obrat oproti začátku roku, kdy rostoucí produkce USA a „bezmocnost“ ropného kartelu OPEC cvičila s cenou této komodity. Ačkoli cena ropy Brent poklesla téměř o 40 procent, nyní se výrazně odrazila a někteří očekávají zisky i nadále. „Očekávám, že se od čtvrtého července bude obchodovat okolo 65 – 70 dolarů. Nemyslím si, že se trh dostane nad tyto hodnoty,“ řekl jedním dechem trader na NYMEX Anthony Grisanti. Podle jeho názoru letní poptávka po ropných produktech požene komoditu výš. Úroveň 70 dolarů však bude strop zisků, a to kvůli zvýšení nabídky firem, které produkci dosud zpomalily.

Stejnou úroveň očekává také Phillip Streible, chicagský broker s RJO Futures. „Pokračující pokles produkce poskytuje příležitost, která se projeví a bude pokračovat až do konce roku,“ řekl pro CNBC. „Očekávám, že se ropa může dostat zpět až na 70 dolarů. Na ropě jsou momentálně býčí pozice. Myslím si ale, že cena od 65 dolarů výš bude top,“ řekl. Tato cena bude lákat dodavatele zpět a zaplaví trh. Na této úrovni vznikne převis a já bych na této úrovni prodával,“ dodal Stutland. „Pod 60 USD za barel jsem kupující,“ poznamenal s tím, že po zbytek léta očekává mírně rostoucí trend.

Volatilita s růstem ceny opadne

Po masivním propadu a solidním odrazu se ropa Brent v současné době usadila v rozmezí 55,73 až 66,58 dolarů za barel z minulého měsíce. V průběhu posledních dvou týdnů se toto cenové rozmezí zúžilo na 4 dolary. Index volatility ropy, který využívá ceny opcí a měří tržní očekávání budoucích tahů, se od začátku února snížil na polovinu. Křivka ropných futures se v poslední době narovnala, což znamená, že očekávaný rozsah ropné odrazu se zmenšil.

Ne všichni však předpovídají mírné zisky. Goldman Sachs minulý týden obrátila a je na komoditách „bearish“. Předpovídá, že kontrakty na ropu WTI by se mohly vrátit na minima okolo 45 dolarů.

„Poptávka po ropě typicky vrcholí koncem července nebo začátkem srpna, rafinerie však běží v rekordním obrátkách…,“ řekl Stephen Schork, editor Schork Report. „Očekávám, že poptávka začne slábnout dříve, než je obvyklé. Mohlo by to být na konci června nebo začátkem července, během kterého zůstane nabídka robustní,“ řekl. „Dejte si tyto dva faktory dohromady, a myslím, že musíme očekávat pokles,“ řekl Schork. „Očekávám další propad pod 50 dolarů.“

Newsletter