Experti: Oslabení čínského draka dolehne i na firmy na burze

Růst zisku čínských firem, s jejichž akciemi se obchoduje na burze, bude v letošním roce zřejmě nejnižší za poslední tři roky. Předpokládají to analytici, které oslovila agentura Reuters. Podle nich se čistý zisk 704 firem s akciemi na burze v Šanghaji a Šen-čenu zvýší o sedm procent po loňském růstu o 7,7 procenta. V roce 2013 zisk těchto firem vzrostl o 18 procent.

Snížení růstu zisků firem přichází v době, kdy čínská ekonomika výrazně zpomaluje a vláda očekává, že v letošním roce hrubý domácí produkt poroste nejpomaleji za posledních 25 let.

Vyhněte se Číně. Je to export na steroidech

Čína roste nejpomaleji za šest let

Na zpomalení růstu bude mít hlavní podíl finanční sektor, který by se na celkovém zisku měl podílet z 67 procent. Banky se potýkají s růstem objemu špatných úvěrů a s oslabením na realitním trhu. S problémy se ale potýkají rovněž energetické firmy, které trápí pokles cen ropy. V některých dalších sektorech, například v těžbě uhlí, pak firmy bojují s převisem nabídky nad poptávkou.

Zpomalení růstu zisků ale zatím akciové trhy v Číně nezasáhlo a hlavní indexy tam prudce rostou. Například index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji i Šen-čenu, od začátku letošního roku vzrostl už asi o třetinu a za poslední rok se více než zdvojnásobil. Média i řada analytiků již takový růst označují za iracionální.

Mobius: Nadešel čas na odchod z amerických akcií

Hlavní brzdou růstu letos patrně budou finanční domy. Největší čínská banka Industrial and Commercial Bank of China zřejmě letos vykáže první pokles čistého zisku. Růst zisku Bank of China pak má být nejpomalejší od roku 2006, kdy banka vstoupila na burzu. Zisk pojišťoven China Life Insurance a Ping An Insurance má být podle analytiků nejnižší od roku 2012. Z finančního sektoru by se mělo dařit jen makléřským společnostem, kterým porostou příjmy z poplatků díky rostoucímu objemu obchodů na burzách.

Pokles cen ropy a podpora „čistých“ zdrojů energie na domácím trhu bude mít podle analytiků negativní dopad na zisky firem jako je PetroChina a China Shenhua Energy. Podobně na tom bude i China Coal Energy.

Dařit se má naopak firmám zaměřeným na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zlepšení hospodaření se čeká také u firem orientovaných na internetové nákupy, mobilní hry nebo zdravotní péči. Těmto podnikům pomáhá růst střední třídy v Číně.

Newsletter