Faber: Centrální banky vytváří globální socialismus

Centrální banky po celém světě sledují strategie, ve kterých vkládají veškerá finanční aktiva do rukou vlády, řekl televizi CNBC investor Marc Faber, proslulý svými medvědími postoji a předpověďmi pro další vývoj trhů. V pořadu CNBC Squawk Box také využil příležitosti a podpořil Donalda Trumpa v boji o prezidentský post.

Faber poznamenal, že politiky centrálních bank v podstatě zpeněžují dluh, a to zejména v Japonsku. Podle něj Bank of Japan (BOJ) skupuje všechny vládní dluhopisy, které stát vydává. Faber očekává, že nákupy aktiv centrálními bankami se budou pouze zvyšovat. Domnívá se ale, že tyto zásady ekonomiky nijak nestimulují.

Faber: Akcie jsou extrémně přeprodané, čekám rally

„Centrální banky nemají zájem o to, co funguje. Zajímají se o vlastní prestiž. Jsou v tom ponořeny hluboko a nefunguje to. Své ´léčení´ budou dále zvyšovat,“ poznamenal Faber, vydavatel The Gloom, Boom & Doom Report. „Nakonec budou kupovat všechny státní dluhopisy, budou kupovat všechny korporátní dluhopisy, všechny akcie v oběhu. Poté se propadne trh s bydlením a oni skoupí všechny domovy a pak bude vláda vlastnit všechno. To je cesta k socialismu,“ upozornil. „Mohli bychom být svědky situace, na jejímž konci vlastní vláda všechny korporátní a všechny vládní dluhopisy a pak jsme zpět v socialismu, v plánované ekonomice,“ dodal Faber.

 

Jaké jsou názory odborníků z Fidelity International na rozhodnutí ECB?

Posted by Roklen24 on Friday, 11 March 2016

 

Aby bylo jasno, Bank of Japan neskupuje v Japonsku vládní dluhopisy (JGBs) přímo od vlády; nakupuje je pouze na volném trhu. Protože se od některých subjektů, jako jsou banky a pojišťovny, povinně požaduje držet JGBs ve svých rezervách, je nepravděpodobné, že bude Bank of Japan držet všechny dluhopisy, které jsou v oběhu. Americká centrální banka Fed začala zužovat svůj program kvantitativního uvolňování v roce 2013 a oficiálně jej ukončila na konci roku 2014. Minulý týden Evropská centrální banka (ECB) oznámila další uvolňovací opatření, včetně navýšení měsíčního objemu nákupů aktiv na 80 z dosavadních 60 miliard eur, přičemž struktura nákupů byla „obohacena“ o eurové korporátní dluhopisy s investičním ratingem evropských nebankovních institucí.

 

#ECB nezklamala a srazila sazby více do záporu. Co z toho plyne pro #ČNB? Dočkáme se negativních úroků i u nás?

Posted by Roklen24 on Thursday, 10 March 2016

 

Faber očekává, že se tyto programy budou dále rozšiřovat. „Vlády se svými agenty ve Fedu a dalších centrálních bankách a finančních odděleních podle mého názoru udělají cokoli, aby nenechaly jít ceny aktiv dolů,“ řekl Faber. „V případě, že akciové trhy půjdou dolů, jsem přesvědčen, že všechny centrální banky budou skupovat akcie,“ poznamenal s odkazem na precedent v podobě asijské finanční krize koncem 90. let a odkup akcií Hongkongem.

Faber také využil příležitosti a poznamenal, že by chtěl, aby americké volby o Bílý dům vyhrál Donald Trump. Dodal, že má pro vedoucího republikánského kandidáta „velké sympatie“. „Hlasoval bych pro něj z jednoho prostého důvodu, protože si myslím, že je to jediný kandidát, který může skutečně porazit Hillary Clintonovou a kdybych byl Američan udělal bych cokoliv, aby se nestala Hillary Clintonová prezidentkou,“ prohlásil Faber. Proč s Clintonovou jako kandidátkou nesouhlasí, ale neuvedl. 

 

Floridský senátor Marco Rubio zvítězil v republikánském volebním shromáždění v Washingtonu. Favorit Trump až třetí. Ve…

Posted by Roklen24 on Saturday, 12 March 2016

Newsletter