Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Faber vs. Golub aneb proč investovat do amerických akcií

Americký akciový trh je dnes mnohými investory zatracován. Vzhledem k tomu, že se hlavní akciové indexy nacházejí relativně blízko svých rekordních maxim, očekávají tito kontrariáni brzký pád. Přispět by k tomu podle nich měla i neprůhledná rétorika Federálního rezervního systému a stále blikající otazník v otázce zvyšovaní úrokových sazeb.

Najdou se však i tací, kteří pesimistům s chutí rádi oponují. Pro dnešek jsme vybrali dva investory, kteří nejsou v investičním světě žádnými nováčky, avšak i tak se oba na vybranou věc dívají z jiného úhlu pohledu.

 První z nich je, pro mnohé překvapivě, známý Marc „Dr. Doom“ Faber. Ve svém posledním rozhovoru pro server CNBC překvapil investičním publikum svým doporučením, která se netýkalo jeho oblíbeného zlata, nýbrž právě amerických akcií.

„Jsem investor, a tudíž investuji. Chce se mi kupovat evropský státní dluhopis se záporným výnosem, u kterého vím, že o část, sice ne velkou, svých peněz přijdu? Nebo raději nakoupím akcie renomované americké společnosti? Pokud budu uvažovat tak desetiletý časový horizont, stoprocentně vydělám nejvíce na akciích,“ řekl jasně Faber. „Dr. Doom“ posléze ale uznal, že americký akciový trh není celosvětově tou nejlepší investiční příležitostí, avšak zajistí každému portfoliu potřebnou stabilitu, alespoň z toho dlouhodobého hlediska.

Druhým investorem, který věří americkým akciím, je Jonathan Golub, vedoucí stratég oddělení amerických akcií v RBC Capital. Dle jeho názoru lze investici postavit na několika základních argumentech.

Prvním z nich je, že růst americké ekonomiky, měřený HDP, posledních šest let jasně převyšuje tempo růstu zemí tzv. G10, které stály za zrodem pravidel poskytování půjček rozvojovým zemím prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu. To, že tento trend bude i nadále pokračovat pak potvrzují i jeho budoucí odhady (viz. graf).

Druhým argumentem je dle Goluba úspěšnost v předvídání tržeb a zisků. Americké společnosti v tomto směru mají ze všech vyspělých zemí ty nejpřesnější odhady. Obzvláště pak v těch nejrychleji se rozvíjejících sektorech jako je zdravotnictví a technologie.

Na to pak navazuje i problematika valuací. Dle stratéga koreluje ukazatel výnosu na akcii P/E s vývojem amerického dolaru. Pokud bude i nadále pokračovat jeho rally, porostou i zisky na akcii. V neposlední řadě pak Golub poukazuje na fakt, že v porovnání s ostatními trhy nejsou valuace amerického trhu natolik vysoké, jak se některým pesimistům zdá.

Investoři si zamilovali evropské akcie. Je už pozdě naskočit?

Šest let býka na amerických akciích: Zastaví jej růst sazeb?

Newsletter