Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Failtech: Startupy ignorují nejbohatší Američany kvůli věku

V posledních několika letech došlo v Silicon Valley k rozvoji mnoha finančně-technologických společností, které nabízejí vše od kontrol kreditního skóre, až ke službám týkajících se šifrování za účelem zabránění finančních krádeží z bankovních účtů. Ale ani těmto firmám se nedaří zaměřit se na starší generaci Američanů s nejvíce penězi. Bohužel za tím stojí staromódní ageismus Silicon Valley, který tomuto zaměření stojí stále v cestě.

Starší Američané jsou opomíjeni

Morgan Stanley nedávno zveřejnila výsledky své nejnovější ankety Investor Pulse (IPP). Jedná se o průzkum mezi lidmi s minimálním množstvím investičního majetku 100 000 dolarů. Průzkum například ukázal, že se respondenti obávají spíše krádeže identity (72 %) nežli terorismu (65 %).

Důležitá je ale ještě jiná věc – když byli respondenti IPP průzkumu dotázáni, zda využívají ochranných služeb, které pomáhají chránit jejich finančních informace, málokdo z nich řekl, že ano. Pouze 28 % respondentů užívá pravidelný přístup ke svému kreditnímu skóre, a pouze 24 % používá zařízení proti krádeži osobní identity. Ještě méně, konkrétně 11 %, používá on-line software pro správu hesel, který jim pomáhá chránit jejich data.

Je jasné, že tato demografická skupina skýtá určitý potenciál, na který by se mohlo Silicon Valley zaměřit. Proč se ale na to FinTech podniky nesoustředí? Když se podíváme na čísla IPP podrobněji, zjistíme, že cílem průzkumu byli lidé ve věku od 25 do 75 let, přičemž většina respondentů nakonec byla ve věku mezi 50 a 75 lety.

Tato dominance starších lidí by neměla být překvapivá, protože dle dat amerických úřadů mají právě lidé ve věku 55 až 75 let nejvyšší čisté jmění ze všech věkových skupin ve Spojených státech. Ani by nemělo být překvapením, že tato skupina má potíže s finančními technologiemi. Stejně tak by bylo překvapující najít mladého programátora nebo inženýra ze Silicon Valley, který nikdy nepomáhal svým rodičům jednou nebo dvakrát s řešením jejich počítačového problému.

Možná se FinTech společnosti ze Silicon Valley zdráhají oslovit tuto starší demografickou skupinu s ohledem na větší konzervatismus, jenž je pro starší lidi typický. Ale technologie ke kreditnímu skóre, službám monitorování krádeže identity a on-line softwary pro správu hesel jsou přesně nástroje, které členové této skupiny potřebují, aby mohli kontrolovat své finance. Kromě toho dobrých 35 % lidí starších 65 let nyní používá nějakou formu sociálních médií, což je zralý prostředek ke krádežím identity a finančním podvodům. Pokud se FinTech společnosti vůbec nezaměřují právě na tyto starší lidi, něco je asi špatně.

Ageismus

I když nejsou k dispozici přesné statistiky o průměrném věku FinTech zaměstnanců, rychlý pohled na 20 největších společností FinTech působící v Silicon Valley prozrazuje, že průměrný věk jejich ředitelů je 39,1 roků.

Jako u většiny technologických společností musí i FinTech operace záviset na programátorech, vývojářích a marketingu. Průměrný věk developera v technologickém průmyslu je 31 let. Rychlý pohled na 21 největších technologických firem působící v Silicon Valley prozradí, že průměrný věk zbytku jejich zaměstnanců je 31,3 let.

Pokud jsou zaměstnanci po celém světě stejnými lidmi věnující se stejné profesi ve stejné věkové kategorii, jejich nápady inklinují k synchronizaci. Produkty jsou vyráběny pro jejich vesmíry. Je to přece jen přirozené, že mnoho z nich zapomíná na potřeby, jež mají lidé nacházející se mimo toto prostředí.

Možná se FinTech firmy chtějí dostat k věkové kategorii starší 55 let, ale neměli zatím čas se na tuto skupinu zaměřit. Silicon Valley jim koneckonců umožňuje dostat výrobky na trh rychleji než konkurence. FinTech společnosti jsou poměrně nové, takže možná většina času jejich zaměstnanců byla vynaložena jen na to, aby se dostali do podnikání a nějak to fungovalo. Produkty, které pocházejí z tohoto spěchu, byly zaměřeny demograficky na daleko mladší generaci.

Nebo by to mohla být skutečná zaujatost. Ať už je výmluva jakákoli, FinTech společnosti a všichni v Silicon Valley by měli opravdu vzít na vědomí, že je z obchodního pohledu špatné ignorovat skupinu starších 55 let, jelikož jde jednak o nejbohatší Američany, ale také proto, že do roku 2017 se bude téměř polovina dospělé populace USA nacházet v tomto životním stádiu a bude kontrolovat plných 70 % z disponibilních příjmů.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter