Fed: Americká ekonomika pokračuje v expanzi, optimismus však slábne

Americká ekonomika v období od začátku dubna do konce května pokračovala v ekonomické expanzi. Uvedla to americká centrální banka (Fed) v dnes zveřejněné pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky, zvané Béžová kniha. Trh práce zůstává napjatý, cenové tlaky se téměř nezměnily.

Ve většině z dvanácti okresů za uvedené období pokračoval ekonomický růst v mírném tempu, dva z nich, Boston a Chicago, signalizovaly, že ekonomický růst v jejich distriktech od posledního vydání Béžové knihy poněkud zpomalil, v New Yorku byl beze změny.

USA stále v krizi? Může za to McDonald´s, Walmart a skrblíci

Podle dokumentu došlo k utlumení spotřebitelských výdajů, přičemž většina okresů zaznamenala malé nebo žádné změny maloobchodních tržeb, zatímco tržby z prodeje automobilů v několika okresech sestoupily z loňských rekordních hodnot.  

Podniky zůstaly ohledně krátkodobého výhledu pozitivní, nicméně v několika okresech optimismus oproti předchozím zprávám poněkud slábne.

Trh práce zůstává napjatý, většina okresů hlásí nedostatek zaměstnanců ve stále širším spektru oborů i regionů. Většina firem napříč všemi okresy hlásí pokračující trend mírného růstu mezd, ačkoli řada z nich udává, že již nabízí vyšší mzdy, aby přilákala zaměstnance na místa, kde je nedostatek pracovníků nejtíživější. 

Cenové tlaky se od minulé zprávy téměř nezměnily, většina okresů zaznamenala mírný nárůst. Rychle rostoucí ceny komodit vyvíjely tlak na výrobní ceny některých producentů a ve stavebnictví. Některé okresy naopak zaznamenaly klesající ceny některých finálních produktů, jako jsou potraviny, oblečení a automobily. V mnoha oblastech došlo k růstu cen nemovitostí kvůli nízké nabídce.

Podle údajů z minulého týdne americká ekonomika zvolnila v 1. čtvrtletí růst na 1,2 procenta z 2,1 procenta v předešlém kvartále. Zpřesněné údaje ministerstva obchodu byly podstatně lepší než předběžná čísla z konce dubna, podle nichž HDP v celoročním přepočtu stoupl jen o 0,7 procenta. Růst v prvním čtvrtletí byl ale i tak nejslabším výkonem největší světové ekonomiky za poslední rok.

Newsletter