Fed: Americkou ekonomiku vedou prodeje aut, lepší se úvěry

Červenec a srpen přinesly růst americké ekonomiky ve všech jejích regionech a vedl jej automobilový průmysl při zlepšování podmínek ze strany bank. Uvedl to Fed ve své pravidelné situační zprávě, známé jako Béžová kniha, kde očekává plošný růst úvěrové aktivity. Kniha je založena na podrobnostech od 12 regionálních Fedů a bude východiskem pro jednání měnového výboru 16. až 17 září.

Dle Fedu americká ekonomika rostla ve všech 12 klíčových regionech. V polovině z nich jej hodnotí mírný, v polovině hovoří o zpomalení růstu.

Ve srovnání s předchozí zprávou většina distriktů hlásí pokračující růst prodeje aut, ve dvou z nich rekordní. Většinový je růst zájmu o úvěry. S tím souvisí růst spotřebitelských výdajů, který Fed vidí jako „mírný“, v čele právě s auty. Nejlépe naladěny jsou domácnosti v oblast San Franciska, větší pesimismus je naopak patrný v Clevelandu či Richmondu. San Fransisco, Richmond a k tomu Boston přitom hlásí naopak silný růst turistické poptávky včetně obsazenosti hotelů.

Do oživení spotřebitelských výdajů promlouvá také školní sezóna (v USA pojmenováváno jako „back-to-school“). Ta zvýšila například prodeje elektroniky a softwaru.

Podmínky na pracovním trhu se podle Fedu příliš nezměnily, ale vyjmenoval několik oblastí, kde se nedostává kvalifikované pracovní síly. V New Yorku je dle Fedu nedostatek řidičů kamionů a celkově nákladních aut, v Atlantě pracovníků ve stavebnictví, Dallasu se nedostává lidí v energetice a dodávkách základních energií.

Pouze v těchto slabou nabídkou stižených oblastech Fed vnímá tlaky na růst mezd, jinak dle něj inflační podmínky zůstávají stabilní. 

Newsletter