Americká centrální banka ponechala sazby beze změny. Dolarová likvidita bude skrze swapové linky proudit ještě přes půl roku. O kolik se v druhém kvartále letošního roku propadlo americké HDP, se dozvíme odpoledne.
Americký Fed se v polovině března v reakci na příchod koronavirové krize rozhodl snížit sazby k nule. Od té doby americká centrální banka výši úrokových sazeb neupravovala a nestalo se tomu tak ani na včerejším zasedání. Výše hlavní sazby tak nadále zůstává v pásmu 0-0,25 %.
Šéf americké centrální banky Jerome Powell mimo jiné řekl, že ekonomická aktivita a zaměstnanost v posledních měsících sice narostly, nicméně od předpandemických hodnot je aktuální situace ještě velmi vzdálená. Dále potvrdil, že mimo držení sazeb na nízkých úrovních bude FOMC pokračovat v nákupu bondů a že její pole zápůjčních facilit a likviditních programů spojených s reakcí na vývoj situace ohledně koronaviru je široké.
Fed se také rozhodl prodloužit dolarové swapové linky, skrze které poskytuje dolarovou likviditu několika centrálním bankám napříč světem. Skrze ně by tak měla likvidita nově proudit až do konce března příštího roku. Právě tento fakt byl hlavním důvodem, proč dolar ve večerních hodinách dále oslaboval a chvilkově se podíval i nad hranici 1,1800 EURUSD.
Co se týče výhledu ohledně úrokových sazeb, všichni členové FOMC se shodují, že v příštím roce zůstanou na nezměněné úrovni. Odhady pro rok 2022 se vesměs shodují na tom, že sazby zůstanou na nule, leč dva členové FOMC jsou již dostatečně optimističtí a předpokládají, že obnova ekonomiky bude natolik rychlá, že cyklus zvyšování sazeb započne zhruba během dvou let.
Fakt, že Fed neuvažuje o zavedení politiky záporných úrokových sazeb, je vesměs pozitivní, jelikož si tak americká centrální banka udrží alespoň minimální úrokový diferenciál vůči eurozóně a zároveň ji zbude jeden z možných nekonvenčních nástrojů měnové politiky, který může eventuálně zavést. Nevole americké centrální banky v otázce negativních sazeb je ale odůvodňována například tím, že ECB ani Bank of Japan záporné sazby kýženou inflaci nepřinesly a vedlejší efekty, které jsou s touto politikou spojeny, zkrátka nestojí za její zavádění. Nicméně toto jsou vše názory, které jsou již známé a včerejší zasedání Fedu tak nakonec moc novinek nepřineslo a dopadlo vesměs tak, jak trh očekával.
Co se týče dnes zveřejňovaných dat, pět minut před desátou nás čeká německá nezaměstnanost. Ta by za červenec měla být na úrovni 6,5 %. V deset pak přijde odhad německého HDP za druhý kvartál. O hodinu později budeme svědky statistiky za celou eurozónu, kde se očekává 7,7% nezaměstnanost. Po obědě pak přijdou data ohledně německé inflace, která by se měla v červenci pohybovat jen lehce nad nulovou hranicí a to konkrétně ve výši 0,2 % v meziročním vyjádření.
Ve 14:30 uvidíme, jak tragický byl propad amerického HDP ve druhém čtvrtletí, kde trh očekává více než třetinový pokles oproti prvnímu kvartálu. Druhé letošní čtvrtletí bylo však kompletně zasaženo uzavřením americké ekonomiky, obřím nárůstem nezaměstnanosti nebo například žádostmi o podporu v nezaměstnanosti konstantně přesahujícími miliónovou hranici na týdenní bázi. Ve třetím kvartálu by tak ve čtvrtletním vyjádření mělo naopak dojít ke značné obnově, ač se z pohledu ekonomiky nebude jednat o obnovu ve tvaru „V“, jako tomu bylo například na akciových trzích, které by bez pomoci Fedu dnes byly o poznání níže.
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1752 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1677 do 1,1789 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,26 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,21 až 26,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,26 až 22,55 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.