Fed: Ekonomika expanduje, růst bude pokračovat

Pravidelně zveřejňovaná Béžová kniha Federálního rezervního systému poukazuje na růst americké ekonomiky. Dle vyjádření všech 12 poboček Fedu se Spojené státy těší solidnímu růstu, za kterým však vinou poklesu cen ropy zaostává sektor energetiky.

Výrobní segment si prohází převážnou expanzí, vyjma oblasti New Yorku a Kansasu. Maloobchodní tržby taktéž rostou. Realitní sektor je na tom ve většině případů stejně. Růst mezd však stále zůstává utlumený, což poškozuje inflační očekávání.

Někteří analytici v důsledku nynějších výkyvů na finančních trzích dospěli k názoru, že Fed úrokové sazby spíše než v září zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce. Jiní však stále považují zářijové zvýšení úroků za pravděpodobné, a to zejména v případě, že se finanční trhy stabilizují a že páteční vládní zpráva přinese příznivé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst v USA.

Za chaosem na finančních trzích stojí obavy ohledně čínského hospodářství. Druhá největší ekonomika světa loni stoupla o 7,4 procenta, což představovalo nejpomalejší tempo růstu za posledních 24 let. V letošním druhém čtvrtletí vzrostla v meziročním srovnání o sedm procent, tedy stejným tempem jako v předešlých třech měsících.

Hospodářský růst ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí zrychlil na 3,7 procenta z 0,6 procenta v předchozím kvartálu. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořil ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Na červencovém zasedání Fedu většina členů vedení soudila, že ekonomické podmínky ještě nedosáhly úrovně potřebné pro zvýšení sazeb, ale že se k této úrovni blíží.

Americké indexy po zveřejnění dokumentu rostou o více jak jedno procento.

 

 

 

Newsletter