Fed: Ekonomika Spojených států sílí, trh práce se zlepšuje

Hospodářská aktivita v ekonomice Spojených států v červnu a na počátku července dál sílila ve všech regionech a většina oblastí je ohledně vyhlídek růstu optimistická, vyplynulo z pravidelné situační zprávy o vývoji americké ekonomiky, známé jako Béžová kniha Fedu.

Zpracovatelský průmysl dál všeobecně oživoval ze zimního propadu, způsobeného nezvykle chladnou zimou. Ve většině distriktů Fedu rostly i spotřebitelské výdaje, jimž dominoval prodej automobilů, uvedl Fed.

Situace na trhu práce se dle Fedu stále zlepšuje, a zaměstnavatelé v několika oblastech mají dokonce potíže se sháněním kvalifikovaných lidí. Celkově ale tlak na růst mezd zůstává potlačený, uvedl Fed na základě údajů sesbíraných jeho regionálními rezervními bankami od počátku června do 7. července.

Fed použije zprávu na svém příštím zasedání 29.-30. července. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že měnový výbor Fedu opět sníží své stimulační nákupy dluhopisů a naznačí, že základní úrokovou sazbu nechá na nynější prakticky nulové úrovni až do příštího roku.

Šéfka Fedu Janet Yellenová v úterý v projevu před členy amerického Senátu mimo jiné uvedla, že kdyby se podmínky na trhu práce nadále zlepšovaly nečekaně rychlým tempem, mohl by Fed začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se nyní obecně předpokládá. Ve středu se stejným projevem vystoupila i před výborem sněmovny. Fed zatím ponechává krátkodobé úrokové sazby na rekordně nízké úrovni blízko nule. 

Šéfka Fedu „pootevřela dveře k možnému dřívějšímu zvýšení sazeb, což skutečně připoutalo pozornost trhu,“ řekl podle agentury Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. Americký dolar na slovech z Fedu zpevňoval.

Americká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí poprvé po třech letech klesla a hrubý domácí produkt se v důsledku mrazivé zimy snížil o 2,9 procenta. Byl to nejprudší pokles od poslední recese, která skončila v roce 2009. Ve druhém čtvrtletí však analytici počítají se silným oživením.

První dáma Fedu znervózněla Wall Street. Yahoo uvedla horší čísla i lepší plán s akciemi Alibaby

Šéfka Fedu: Výrazně uvolněná měnová politika je stále nutná, brzdou trh práce

Růst amerického průmyslu v červnu uzamkl nejsilnější čtvrtletí za čtyři roky

Fed: QE skončí v říjnu. Investoři nesprávně hodnotí rizika

Newsletter