Fed má plán na snížení bilance. Jak chce banka osekat 4,5 bilionu dolarů?

Dnes večer vydala americká centrální banka Fed očekávaný zápis z posledního zasedání měnového výboru. Během něj došlo k zachování úrokových sazeb v pásmu 0,75 % až 1 %. Hlavním tématem jednání byla podle tzv. Fed Minutes bilance o velikosti 4,5 bilionu dolarů. Jak bude vypadat proces snižování tohoto těžkého břemena?

Federální rezervní systém v rámci své bilance disponuje 4,5bilionovým portfoliem. Jedná se primárně o státní dluhopisy, které banka akumulovala v letech po poslední finanční krizi, především prostřednictvím tzv. programu kvantitativního uvolňování.  V uplynulých dnech začali, podle zpráv serveru CNBC, členové Fedu čím dál hlasitěji mluvit o tom, že tato bilance bude postupně snižována. Tento proces by měl začít někdy během druhé poloviny roku, což pochopitelně vzbudilo zájem investorů jak o samotné provedení, tak i o to, jaký vliv na ekonomiku a finanční trhy to bude mít.

Podle zápisu ze zasedání z prvního květnového týdne bude centrální banka používat přehledný systém. Snížení bilance bude probíhat postupným snižování reinvestic prostředků získaných z dluhopisů před splatností, a to v rámci stanoveného limitu, který se bude postupně navyšovat. Fed jednoduše limitovanou část výnosů z držených bondů nebude dále investovat, ty, které budou nad limit, však opět použije. Tento proces by se tedy měl podobat tomu, co banka praktikovala během kvantitativního uvolňování, kdy oznamovala postupné snižování nakupovaných dluhopisů za každý měsíc. Letos bude dělat přesný opak, tedy ohlašovat postupně zvyšující se objem výnosů, které již nebude dále reinvestovat.

„Ukecaný“ Fed. Co přináší časté vystupování centrálních bankéřů?

Maximální hodnota, neboli strop, bude zprvu nastavena relativně nízko a každé tři měsíce se bude pozvolna zvyšovat, stojí v zápise. Strop pravděpodobně dosáhne limitu, který sníží bilanci na určitou úroveň, s největší pravděpodobností 2,5 bilionu dolarů, uvedla CNBC.

„Téměř všichni zástupci měnového výboru vyjádřili na tuto strategii pozitivní ohlas,“ stojí ve Fed Minutes. „Hlavním cílem je redukce bilance postupně a předvídatelně,“ stojí v dalším odstavci zápisu. Jakmile bude celý proces v pohybu, tak ho prý podle FOMC může narušit pouze výrazná změna v hospodářských podmínkách.

Americká centrální banka rovněž rozhodla, že s pokračováním zvyšování sazeb prozatím posečká, dokud se nepotvrdí, že nedávné zpomalení americké ekonomiky bylo pouze dočasné.

Newsletter