Fed nepřekvapil. Ponechává úrokovou sazbu z poloviny března

AKTUALIZOVÁNO – Americká centrální banka (Fed) se na dnešním zasedání rozhodla ponechat svou základní úrokovou sazbu na tři čtvrtě až jednom procentu. Letos čeká ještě dvojí růst úrokové sazby. FOMC očekává, že hospodářská situace se bude vyvíjet v podobě, která umožní další postupné zvyšování úrokových sazeb.

Prohlášení tedy potvrzuje dosavadní záměr zvýšit letos krátkodobé úrokové sazby celkem třikrát. Zvyšování by se tak mohlo ve Spojených státech začít už letos promítat do mírného růstu nákladů na firemní a spotřebitelské úvěry.

Fed ve svém ohlédnutí zdůraznil, že ekonomická aktivita zpomalila a spotřeba domácností „rostla mírně“. Meziroční inflace se „dostává blíže“ kýženému pásmu, avšak s vyloučením volatilních potravin a energií je stále pod cílovou hodnotou.

Americká centrální banka se tedy pohybuje blíže k širšímu pásmu, v němž obvykle operovala v minulých desetiletích, než základní sazbu během finanční krize v roce 2008 srazila téměř na nulu a začala ekonomiku podporovat i nákupy dluhopisů. Banka od té doby zvýšila sazbu už celkem třikrát. Poprvé v prosinci 2015 a podruhé o rok později, naposledy tomu bylo v polovině března letošního roku. Většina analytiků nyní čeká další krok Fedu během června.

Fed od prosince mnohokrát naznačil, že letos bude úroky zvyšovat rychleji než do té doby, a to zhruba tempem třikrát ročně. Bude to ale záviset na tom, zda ekonomika udrží dosavadní sílu a inflace se bude vyvíjet podle předpokladů. 

Americká ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí růst na 0,7 procenta z tempa 2,1 procenta v předešlém kvartálu. Byl to její nejslabší výkon za tři roky. Fed ale ve svém prohlášení uvedl, že pokles byl jen „přechodný“. Pozitivnější je však dnešní zpráva od výzkumné agentury ISM. Index aktivity mimo průmysl se v dubnu dostal na 57,5 bodu, když se očekával jen 55,8 bodu.

Newsletter