Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Fed: Podmínky pro vyšší sazby se lepší. I přesto chceme více důkazů

Dnešní výstup z dvoudenního zasedání americké centrální banky potvrdil většinová očekávání. Fed svým rozhodnutím ponechal hlavní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,5 %. I přesto však měnový výbor opět potvrdil, že podmínky potřebné pro další kolo tzv. úrokové normalizace se neustále zlepšují.

„Měnový výbor soudí, že podmínky potřebné pro navýšení úroků se lepší, ovšem i přesto se rozhodl, že prozatím posečká, dokud nebudou k dispozici další důkazy posunu k nastaveným cílům,“ zní slova Fedu. V podstatě to samé vyjádření bylo zveřejněno už v záři. Jediným rozdílem je, že výbor tehdy použil v souvislosti s ekonomickými podmínkami spojení „se zlepšily“. Aktuální report jde dále, a to díky zmiňovanému termínu „se lepší“.

Další změnou je ztenčení řad úrokových „jestřábů“. Zatímco v předminulý měsíc pro posun pásma o 25 bazických bodů hlasovali tři členové, konkrétně Loretta Mesterová, Esther Georgová a Eric Rosengren, dnes to byli pouze dva. Odpadlíkem byl právě šéf bostonské pobočky Fedu Rosengren, který se tak připojil k většině úrokových „holubic“.

Co se týče hodnocení vývoje americké ekonomiky, výbor uvádí, že tvorba nových pracovních míst si drží solidní tempo a že spotřeba domácností roste mírným tempem. Na druhou stranu, podnikové investice i nadále zaostávají, stejně tak i inflace, která se stále drží pod nastaveným 2% cílem.

Veškerá pozornost se teď soustředí na prosinec, jakožto poslední letošní termín. Ten bude navíc „obohacen“ výsledkem nadcházejících prezidentských voleb. Pravdou však je, že Fed ve svém dnešním rozhodnutí neposkytl žádné přímé signály, které by představu o prosincovém úrokovém „hiku“ podpořily. I tak dosahuje pravděpodobnost navýšení podle serveru CNBC více jak 73 %.

Newsletter