Fed poslal trhy na nová maxima. Nákupy omezil o 10 miliard dolarů, ekonomice přes horší výhled věří

Rozkmitání mezi 1,3550 a 1,3600 předvedl eurodolar po slovech z Fedu. Ten v souladu s očekáváním omezil měsíční odkupy aktiv o dalších 10 miliard dolarů na 35 miliard dolarů měsíčně. V nové prognóze zhoršil výhled letošního růstu americké ekonomiky na 2,1 až 2,3 procenta v celoročním vyjádření proti dosavadnímu výhledu, počítajícímu s růstem ekonomiky o 2,8 až 3,0 procenta. Zhoršení prognózy se ale týká především již proběhlé revize výkonu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí roku do záporu. V posledních měsících již ekonomika oživuje, hodnotí Fed.

Souběžně se zhoršením výhledu pro růst ekonomiky Fed zlepšil výhled pro míru nezaměstnanosti. Nově očekává rozmezí 6,0 až 6,1 procenta, lepší proti předchozímu očekávání 6,1 až 6,3 procenta. Spíše kosmetickou změnou pak prošel výhled pro inflaci – z 1,5 % až 1,6 % na 1,5 % až 1,7 %. Fed zhodnotil, že „inflace se nadále vyvíjí pod 2% cílem“. Ten je přitom klíčovou úrovní pro přehodnocení budoucího růstu zvyšování sazeb, načasování a rychlosti průběhu tohoto kroku. Vyjádření Fedu nahrávají scénáři, že ten raději strpí další určitý růst inflace, který pomůže dalšímu rozjezdu americké ekonomiky a snížení nezaměstnanosti, než aby preferoval rychlejší utažení měnových podmínek.

K aktuálnímu vývoji v americké ekonomice Fed uvedl, že americká ekonomika v současných měsících oživila, trh práce vykazuje další zlepšení, avšak nezaměstnanost zůstává vysoká. V tomto směru nejde o překvapení, formulace odpovídají vyjádření Fedu a jednotlivých členů FOMC z poslední doby.

„Fed se neobává jenom nezaměstnanosti, nesleduje jen inflaci. Jeho obavou jsou celkové finanční podmínky, zejména reálné tržní úrokové sazby. Zde si přeje pozvolný nárůst. To je pro něj klíčové,“ komentoval Bill Gross, zakladatel a manažer dluhopisového fondu PIMCO.

Po turbulencích, vyvolaných dílčími vyjádřeními Fedu, se eurodolar usadil u úrovně 1,3590 EURUSD, o něco silněji u 1,3570 pro dolar měnový pár obchodoval před verdiktem Fedu. Americké akciové indexy se z minimálních ztrát překlopily postupně do zisků a uzavíraly (rozšířeno 22:11) na nových maximech. Index S&P 500 připsal 0,8 procenta, DJIA a Nasdaq shodně 0,6 procenta.

Newsletter