Fed Put stále žije?

Zdroj: Depositphotos

Všeobecně se čeká, že Fed letos několikrát zvedne sazby. Při inflaci, která se už dávno vymkla z kontroly, se není co divit. Historie ale ukazuje, že Fed hodně hledí na to, jak si vedou akciové trhy.

Pokud jsou má data správná, od doby, kdy nastoupil do čela Fedu Alen Greenspan, tedy od srpna 1987, zvedla centrální banka sazby 50krát. Z toho 6krát hned v roce 1988. Od té doby zvedl Fed sazby 44krát. Z toho 36krát, když byl index S&P500 o méně než 5 % pod svým historickým maximem, 7krát, když byl v rozmezí 5-10 % pod historickým maximem a jen jednou, když byl pod ním o více než 10 %. Ten jediný případ má na svědomí Jerome Powell. Když vzápětí začaly trhy padat, okamžitě otočil a z jestřába se znovu převlekl do holubičího.

Z původního Greenspan put se časem postupně stal Bernanke put, Yellen put a Powell put. Fed (bohužel) sleduje trhy více, než by měl. Zatím proti současné vysoké inflaci ještě nehnul ani prstem. Sazby letos zvyšovat asi bude muset, pokud si ale trhy nepovedou dobře, zůstanou úroky zřejmě pořád hodně nízké.

 

Zdroj: Vltava Fund

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter