Fed: QE skončí v říjnu. Investoři nesprávně hodnotí rizika

Lépe dříve než později. Takový je postoj Fedu k ukončení programu odkupů aktiv (QE) dle čerstvě zveřejněného zápisu z červnového jednání měnového výboru. Jako pravděpodobné se jeví ukončení QE omezením o zbývajících 15 miliard dolarů v měsíci říjnu tohoto roku.

„Pokud se americká ekonomika bude vyvíjet v souladu s odhady FOMC, což potvrdí oprávněnost omezování QE na každém z následujících měnových jednání, poslední omezení nastane v říjnu,“ uvedl Fed. To je dříve proti konsensu aktuálního tržního očekávání a potvrzují se tak v poslední době stále častěji pronášená slova jestřábů.

Goldman Sachs poprvé: Fed musí se sazbami vzhůru rychleji

Šéfka Fedu: Zajímat nás musí pracovní místa před finanční stabilitou

Aktuálně probíhající QE je třetím kolem programu odkupů aktiv v podání Fedu. Skrze ně narostla bilance Fedu na současných zhruba 4,4 bilionu amerických dolarů. V červnu Fed QE omezil o dalších 10 mld. USD na 35 mld. USD.

Fed v zápise z jednání FOMC potvrdil, že úrokové sazby hodlá držet nízko po zásadní dobu po ukončení QE a to zejména, pokud inflace nadále poběží pod dvouprocentním tempem. Aktuálním tržním konsensem je první zvýšení sazeb od poloviny roku 2015 dále.

Jako riziko, kterého se část měnového výboru Fedu obává, je nafouknutí cen části aktiv. „Zaznělo také, zda současné trendy na finančních trzích ukazují na správné vyhodnocení rizik ze strany investorů, zejména co do volatility akcií a měn i aktiv s fixními příjmy. Projevuje se rostoucí ochota k riziku, ale na druhé straně nejistota ohledně stavu ekonomiky (pokles v 1Q versus růst pracovních míst) i měnové politiky,“ poznamenal mimo jiné Fed.

Americké akciové indexy připisují zisky – u S&P 500 a DJIA kolem 0,5 %, u Nasdaqu pak 0,6 %. Eurodolar se posunul výrazně směrem oslabení dolaru a aktuálně obchoduje nad 1,3640 EURUSD. Zápis ze zasedání Fedu nenaznačil dřívější začátek zvyšování úrokových sazeb, sázky na taková slova a posun v politice Fedu přitom vyvolaly příznivé údaje o trhu práce z minulého týdne.

Nových míst v USA přibývá, nezaměstnanost nejníž od září roku 2008

Newsletter