Americká centrální banka dnes rozhodne o sazbách. Vedle toho poskytne doprovodný komentář k vývoji největší ekonomiky světa. Ta má za sebou kontrakci v prvním čtvrtletí. Spekulace o možné recesi se množí. Proto budou slova guvernéra Powella ostře sledována. Potvrzení o tom, zda se Spojené státy dostaly do recese, pak přijde zítra s hrubým domácím produktem za druhý kvartál.
Reporty amerických bank potvrdily, že Američané ochotu spotřebovávat během druhého čtvrtletí neztratili. Vycházíme přitom z čísel o výdajích z kreditních karet. Trend zůstal stejný směrem od zboží ke službám. Dynamika spotřeby je sice čím dál slabší, během druhého čtvrtletí ale byla relativně silnější minimálně ve srovnání s tím, co čekat od třetího čtvrtletí.
Poptávka po půjčkách neklesla. Naopak. Banky dál vesele úvěrují. Dynamika mezd během druhého kvartálu vydržela nad 5 % y/y. Čisté bohatství amerických domácností zůstává výrazně vyšší než před pandemií. To je kombinace, která se podepisuje a na trvajícím proinflačním prostředí.
Otázkou bude výsledek HDP. V prvním čtvrtletí HDP dosáhlo -1,6 % q/q anualizovaně z titulu silné spotřeby navyšující import a nižšího exportu spojeného s omezeními v dodavatelských řetězcích. Omezení částečně polevila a spotřebitelská nálada se ve srovnání s prvním kvartálem zhoršila. To by mohlo skončit růstem mírně nad nulou.
Mezi americkými institucemi se množí komentáře k recesi. Fed, ministerstvo financí ani Bílý dům ji nepřipouští. Pokud by tedy za druhý kvartál došlo k negativnímu překvapení, ona „technická recese“ by byla tlumena komentáři, že „pouze“ HDP recesi nedělá, je potřeba se podívat např. na stav amerického trhu práce.
To je sice fakt. Pokud ale vezmeme v potaz vyjádření mnoha amerických firem ohledně propouštění, během třetího čtvrtletí se situace na trhu práce zhorší. Když k tomu přidáme další zhoršení spotřebitelské nálady a vyšší sazby, proinflační prostředí by mělo polevit. Nečekejme ale, že se inflace okamžitě dostane na 2% cíl. Hodnoty výrazně nad ním budou Fed popohánět k vyšším sazbám. Minimálně do konce roku.
Na dnešním zasedání si dovedeme představit zvýšení úroků o 100 bodů. Fed by se tím dostal lehce před křivku. Realita však bude opatrnější. Hike o 75 bodů bude v souladu s očekáváním trhu, přičemž doprovodný komentář se bude podobat tomu červnovému. Navíc by mohl napovědět více k zítřejším reportu o HDP.
Nečekali bychom ale náznaky toho, s čím trh počítá, a to je snížení sazeb na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2023. Zazní opět slova o závislosti na datech a rozhodování na individuálních zasedáních. To dává Fedu komfort „vyhnout“ se delším predikcím.
S ohledem na možné snížení sazeb budou zajímavá zasedání během třetího a zejména čtvrtého kvartálu. Zářijová prognóza by v tomto směru mohla ještě „mlčet“. Práh bolestivosti je u Fedu evidentně vyšší, co se týče trade-offu mezi inflací a růstem. I z toho důvodu ho zřejmě zhoršení na trhu práce nikterak nerozhodí, což by rovněž dementovalo sázky na úrokovou pauzu v tomto roce.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fed,