Fed: Sazby nenavýšeny, ekonomická nálada se zlepšila

Federální rezervní systém nepřekvapil, když na svém dnešním zasedání ponechal sazby beze změny v pásmu 0,5 až 0,75 %. Na druhou stranu, výstup z dvoudenního sezení přinesl další signály rostoucího optimismu ohledně vývoje americké ekonomiky.

„Podniková a spotřebitelská nálada se v poslední době zlepšila,“ přepisuje server CNBC slova měnového výboru. Vyjma této „nové“ věty americká centrální banka pozměnila i svůj pohled na rizika, a to konkrétně na nízké ceny ropy. Právě ty totiž byly odstraněny z běžného výčtu „hrozeb“, kde se nacházely po dobu několika posledních zasedání.

Fed, Trump, akcie. Proč bude magnát žebrat o nové QE?

Co se týče komentáře ohledně vývoje největší ekonomiky světa, banka uvedla, že růst produktu je i nadále mírný a že na trhu práce je pozorováno další zlepšení, a to jak z hlediska tvorby nových pracovních míst, tak i míry nezaměstnanosti nacházející se poblíž svých minim z posledních měsíců. Inflace se pak konečně dostala na 2% cíl.

Někteří analytici pak očekávali, že Fed alespoň nastíní, zda se do budoucna bude zabývat osekáním bilance, která dosahuje 4,5 bilionu dolarů. Bohužel, tyto naděje nakonec vyslyšeny nebyly.

Změní Fed konečně nástroj monetární politiky?

Potvrzení daty

Fakt, že se americká ekonomika vyvíjí dobře, nejlépe potvrzují data. Dnes jsme se dočkali výsledku indexu ISM oblasti průmyslu, který se dostal na 56 bodů, což je nejvíce za poslední dva roky. Stejně dobře dopadl i report agentury ADP, podle kterého bylo v lednu vytvořeno 246 tisíc nových pracovních míst.

A trhy?

Wall Street se obrátila do plusu. Index S&P 500 roste o +0,06 %, DJIA o +0,23 % a Nasdaq o +0,52 %. Dolar pak s menším odskokem zpevnil k 1,074 EURUSD.

Co bude dál?

Komentář Fedu je tedy poměrně pozitivní, což svědčí o připravenosti na další kola tzv. úrokové „normalizace“. Dá se však čekat, že banka bude chtít nejen další potvrzení ohledně dobré kondice americké ekonomiky, ale především si počká na politiku Trumpovy administrativy. V tomto směru je řeč především o slibované fiskální expanzi, rušení regulací a snižování daní. 

Newsletter