Fed sazby nezvýšil. Jestřábi z FOMC jsou však stále slyšet

Americká centrální banka po dvoudenním zasedání rozhodla, že ponechá své sazby beze změny v pásmu 1-1,25 %. V dokumentu o dnešním rozhodnutí navíc zaznělo, že hurikány z konce léta nebudou mít na celkovou ekonomickou aktivitu již žádné dlouhodobější dopady. To hlavní, na co všichni čekali – náznak, kdy Fed své sazby zvýší – však otevřeně nezaznělo. I přesto se stále počítá s prosincem.

Podle měnového výboru (FOMC) se kondice amerického trhu práce i přes dopady hurikánů Irma a Harvey (například zářijový zánik pracovních míst) i nadále zlepšuje. Ekonomika pak i nadále pokračuje v solidním růstu.

„Narušení ekonomiky způsobené hurikány a postupná obnova budou i nadále ovlivňovat ekonomickou aktivitu, zaměstnanost i inflaci v krátkém období. Na základě historických zkušeností je ale možné říci, že ve střednědobém rámci tyto bouře pravděpodobně nezmění směr, kterým se americká ekonomika ubírá,“ přepisuje server CNBC slova měnového výboru Fedu.

V dokumentu dále stojí, že i přes již podniknuté kroky v rámci utahování měnové politiky (dvojí zvýšení sazeb v letošním roce, zahájení osekávání bilance skrze snižování reinvestic prostředků pramenících z instrumentů před splatností) jsou ekonomické podmínky stále uvolněné a akciový trh pokračuje ve své rally. Někteří členové výboru (tzv. jestřábi) však prý projevili obavy o nedostatek dopadů zmiňovaných opatření Fedu. Tito centrální bankéři se tak bojí, že by pozdržení dalšího utahování mohlo přispět k nafouknutí tržních bublin a k finanční nestabilitě.

I přesto, že v dnešním vyjádření americké centrální banky není zmíněno nic, co by naznačovalo další zvýšení sazeb, stále platí plán, který pro letošní rok pracuje s celkem trojím zvýšení úroků. Tím pádem je jasné, že nedojde-li k jakékoliv změně, Fed by měl sazby zvýšit na svém prosincovém zasedání, kdy bude zároveň představen nový výhled americké ekonomiky.

„Z výstupu z dnešního jednání měnového výboru nepřišly žádné signály o tom, že by představa o zvýšení sazeb na příštím zasedání byla jakkoliv narušena,“ řekl pro CNBC Michael Arone, hlavní investiční stratég  State Street Global Advisors. „Ekonomika roste o téměř 3 %, míra nezaměstnanosti je na 4,2 %, měnové podmínky zůstávají uvolněné a očekávání pracují s mírným zvýšením inflace. Všechno tedy hraje pro to, aby Fed své sazby zvýšil v prosinci,“ dodal.

Newsletter