Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Fed úřaduje a stříbro poráží zlato na celé čáře

Investory do stříbra čekají, na rozdíl od jejich zlatých protějšků, velice úspěšné časy. Alespoň takhle to předpovídají analytici agentury Bloomberg po včerejším zasedání Fedu. Americká centrální banka totiž změnou monetární politiky opět nastartovala růst cen vzácných kovů.

Při velkých rally vzácných kovů je zvykem, že stříbro většinou v souboji se zlatem vyjde jako vítěz. Po včerejším očekávaném zvýšení krátkodobých úrokových sazeb je silná rally na spadnutí. Janet Yellenová uvedla, že Fed je připraven ignorovat inflaci mírně vyšší, než je dvouprocentní cíl a chce tuto politiku zachovat po „nějakou dobu“. Podle banky UBS se negativní reálná úroková míra prohloubí, dolar oslabí a zlato poroste.

„Stříbro je oproti zlatu značně podhodnoceno a má sílu na to, aby posílilo jak vůči dolaru, tak relativně vůči zlatu. Současné investice do stříbra jsou jen zlomkem toho, kolik by do něj mohlo v budoucnu natéct, pokud se nálada na trzích přeorientuje,“ uvedl zakladatel Silver Bullion Gregor Gregersen.

Největší komoditní rally? Kov, který možná ani neznáte

Poměr ceny zlata ke stříbru vzrostl v úterý na 71, což bylo nejvíce za poslední dva měsíce. Poměr za minulou dekádu byl 62 a nejnižší hodnoty dosáhl v roce 2011, kdy poměr klesl na hodnotu 32, což poukazuje stále značný potenciál k růstu stříbra. Spotová cena stříbra v úterý rostla půl procenta na 17,44 dolaru za unci, když prodloužila zisk z pondělí, který byl 2,7 %.

V porovnání se zlatem rostlo stříbro od začátku roku rychleji. Připsalo si zisk devět procent, kdežto zlato jen sedm procent. Poptávku posiluje zejména nevyzpytatelná situace okolo Donalda Trumpa a očekávaných voleb ve Francii a Německu.

„Nabídka by mohla kvůli několika zavřeným dolům poklesnout. Co se týče poptávky, ta by se měla naopak udržet na podobné úrovni jako loni, což je v podstatě na hranici rekordu. Využití v solárních panelech, elektronice, bateriích a špercích bude v letošním roce silné,“ uvedla specialistka ze Standard Chartered Suki Cooperová.

Zlato a úroky? Častý omyl drobného investora

Newsletter