Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Fed: Vyšší sazby jsou za rohem. Je potřeba vědět víc?

AKTUALIZOVÁNO – Federální rezervní systém dnes zveřejnil zápis ze svého posledního zasedání. Podle jeho znění se dá říci, že tolik spekulované navýšení sazeb by opravdu mohlo přijít již během příštího měsíce. Měnový výbor totiž v rámci dokumentu opětovně vyjádřil přesvědčení, že aktuální vývoj americké ekonomiky je dostatečně dobrý na to, aby tzv. “hike“ přišel v co nejbližší době.

„Téměř všichni členové výboru se shodují na tom, že krátkodobá rizika ekonomického výhledu zůstávají vyvážena,“ přepisuje server CNBC slova zápisu. I přesto se však většina shodla, že zvýšení úrokových sazeb „prozatím“ pozdrží.

Zasedání se zúčastnilo celkem 17 členů výboru, z toho deset disponovalo hlasovacím právem. Naprostá většina z celé skupiny se pak shodla, že „by bylo vhodné zvýšit sazby už relativně brzy.“

Aktuální predikce podle agentury Bloomberg dosahuje 100% pravděpodobnosti, že příští kolo úrokové normalizace proběhne v prosinci, konkrétně čtrnáctého, kdy se koná letošní poslední zasedání FOMC. Pokud by se tak nestalo, je jisté, že by Fed tímto krokem silně poškodil svou kredibilitu.

V návaznosti na to si americké akcie připisují smíšené výsledky. Index S&P 500 odepisuje -005 %, Dow Jones naopak roste o +0,22 % a Nasdaq padá o -0,28 %.. Dolar pak po dnešní rally vůči euru dále sílí až na 1,055 za euro.

Smíšená čísla se udržela až do závěru. Index Dow Jones je výše o 0,31 % až na 19.083,18 bodu, což je další historický rekord zavírací ceny. S&P 500 posílil o 0,08 %, na 2204,72 bodu, index Nasdaq však jako jediný skončil se ztrátou 0,11 %.

Newsletter