Finská vláda dala zelenou jaderné elektrárně. Zelení v ní skončili

Rozvoj jaderné energetiky v Evropě to nemá snadné. Finská vláda dnes podpořila přepracovaný projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má na severu země vybudovat rusko-finské konsorcium Fennovoima. Zelení reagovali okamžitých odchodem z kabinetu, kterému v parlamentu zůstává těsná většina.

Povolení pro výstavbu elektrárny o celkovém výkonu 1200 megawattů musí ještě schválit parlament, ale silou koalice i bez zelených to zřejmě zvládne.

Fennovoima získala povolení k výstavbě elektrárny v roce 2010. Musela však požádat o obnovení povolení kvůli změnám velikosti plánovaného reaktoru a dodavatele. Elektrárna má zahájit provoz v roce 2024, vlastní ji ruský Rosatom a konsorcium finských společností nazvané Voimaosakeyhtiö.

Rosatom vlastní 34 procent, zbytek by mělo vlastnit finské konsorcium. To má však zatím v projektu jen asi 52 procent. Podmínkou vlády pro udělení povolení je, aby se podíl finského zastoupení do příštího léta zvýšil na nejméně 60 procent. Z projektu, jehož náklady se odhadují na čtyři až šest miliard eur, se už stáhlo několik investorů. Ukrajinská krize navíc zkomplikovala hledání nových finančních prostředků.

Fennovoima bude již šestým jaderným reaktorem ve Finsku. V zemi jsou nyní v provozu čtyři jaderné reaktory, které se na celkové spotřebě elektřiny v zemi podílejí zhruba čtvrtinou. Další reaktor je ve výstavbě.

Newsletter