Finské odbory: Základní příjem je drahý a demotivující

Od letošního ledna Finsko testuje základní příjem – dvěma tisícům nezaměstnaných ve věku od 25 do 58 let vyplácí každý měsíc nepodmíněnou částku ve výši 600 dolarů. Ilkka Kaukoranta, ekonom největších odborů v zemi, však tvrdí, že základní příjem je jakožto reforma sociálního systému zcela nepoužitelný, a experiment tudíž zcela zbytečný.

„Myslíme si, že to posouvá sociální politiku špatným směrem,“ řekl Ilkka Kaukoranta, hlavní ekonom odborové skupiny SAK, agentuře Bloomberg. Skupina SAK má kolem milionu členů, což z ní v zemi s 5,4 miliony obyvatel dělá největší odborovou unii v celém Finsku.

Koláče i bez práce. Nezaměstnaní Finové mají na 2 roky vystaráno

Zastánci idey základního příjmu, známého také pod zkratkou UBI (universal basic income), tvrdí, že by poskytl tolik žádoucí záchrannou síť pro všechny občany, kteří se ocitnou v nepříznivé situaci. Univerzální nepodmíněná dávka pro všechny by navíc měla odstranit složité a neefektivní systémy dávek, které dnes v evropských zemích převažují.

Ilkka Kaukoranta se však nechal slyšet, že reforma sociálního systému v podobě základního systému je nejen finančně problematická, ale hlavně zcela neefektivní. Podle výpočtů skupiny SAK by plošné zavedení základního příjmu zvýšilo deficit vládního sektoru zhruba o 5 % HDP.

Základní příjem? Letos ho testují hned v sedmi zemích

Možná ještě důležitějším argumentem, se kterým Kaukoranta vystoupil proti zavádění základního příjmu, je předpokládaný negativní vliv na trh práce. Podle skupiny SAK by garantovaný základní příjem odstranil motivaci občanů k práci a došlo by tak ke značnému snížení ekonomické aktivity v zemi.

Zejména lidé s relativně nízkou kvalifikací by si raději užívali volna a nečinilo by jim problém odmítat i atraktivní pracovní nabídky. Finský experiment se základním příjmem by měl trvat do prosince letošního roku. Podle Kaukoranty je však už nyní jasné, že je zbytečný, jelikož základní příjem je zkrátka nepoužitelný.

Finsko příští rok jako první stát otestuje zaručený příjem

Newsletter