Finsko bude rozdávat stovky eur měsíčně. A čekat, co to s lidmi udělá

Finská vláda rozjíždí obrovský sociální experiment. Už od příštího roku spustí na vzorku náhodně vybraných občanů ve zkušebním režimu všeobecný základní příjem. Vybraná skupina lidí bude pravidelně dostávat 560 eur měsíčně, tedy v přepočtu zhruba 15.130 korun. Finsko se cíleně stane první evropskou zemí, která chce takto zaručený příjem na celonárodní úrovni vyzkoušet.

Návrh zákona, který je ve Finsku ve veřejném připomínkovém řízení do 9. září, počítá od příštího roku s 560 eury pro náhodně vybrané dva tisíce lidí ve výdělečném věku. Ti budou vybráni napříč Finskem, z celé země.

Finská vláda pak bude sledovat – dopady, přístup k takto získaným penězům, změnu přístupu k práci… Kabinet tak dostojí svému volebnímu slibu, který postavil premiér země a podnikatel Juha Sipilä. Ten čeká, že důsledkem bude zvýšení zaměstnanosti a zjednodušení systému sociálních dávek v zemi.

Tanečky kolem zaručeného příjmu pro všechny se neodehrávají pouze ve Finsku. Ve stejné době, tedy od ledna roku 2017, spustí podobný experiment nizozemské město Utrecht.

Švýcaři o garantovaném příjmu hlasovali v referendu na počátku června. A odmítli jej. Podle švýcarského modelu měl dosahovat 2500 franků, v přepočtu přes 60 tisíc korun měsíčně, a 625 franků na každé dítě. Nemělo být rozlišováno, zda člověk pobírá další příjem ze své práce, nebo je nezaměstnaný. Protiváhou mělo být zrušení sociálních dávek a podpor.

Newsletter