FinTech Daily: Bitcoin směnárna má povolení působit v celé EU

V dnešní dávce zpráv ze světa FinTech se dočtete o fúzi evropských startupů operující v odvětví mobilních plateb a o bitcoin směnárně, která jako první získala povolení působit v celé Evropské unii. 

FinTech fúze: Evropské mobilní platební startupy SumUp a Payleven potvrdily sloučení

Evropské mobilní platební společnosti SumUp a Rocket Internet, za níž stojí Payleven, oznámily, že se spojují, což potvrzuje dřívější zprávu od Deutsche Startups.

Akcionáři obou startupů schválili transakci a budou i nadále podporovat nově vzniklou společnost, která bude působit pod názvem SumUp i v budoucnu.

Sloučený subjekt v současné době spravuje více než jednu miliardu eur ročně v celkem 15 zemích a nyní se stane ještě větší hrozbou pro evropského soupeře iZettle.

 

 

Zakladatek SumUp a současně její generální ředitel Daniel Klein říká: „Dnešní oznámení je game-changer v odvětví mobilních plateb. Je to další krok směrem k naplnění naší vize vytvoření vůbec první globální značky přijímání karet. „

„Nemohli jsme si představit lepšího partnera pro tento krok, než je Payleven a jejich působivá prodejní síla. Máme spoustu tvrdé práce před sebou, ale spojili jsme své síly, což nám umožní odblokovat růstový potenciál a dále rozšiřovat produkty a služby, které nabízíme našim obchodníkům, „dodal Klein.

SumUp dosud získal 40 milionů eur, Payleven pak přibližně 45 miliónů eur.

Bitcoin směnárna získala povolení působit v celé EU

Bitstamp oznámila, že získala licenci od lucemburského ministerstva financí působit jako platební instituce, a podle společnosti tato licence platí pro Evropskou unii jako celek. Předseda Bitstamp a generální ředitel Pantera Capital (firma specializující se na investice spojené s bitcoinem) Dan Morehead tvrdí, že: „Bitstamp je schopen podnikat ve všech 28 zemích EU.“

Podle právníka Jean-Louise Schiltze, jenž se specializuje na lucemburský právní systém a který pomáhal Bitstampu získat licenci, je to první bitcoin směnárna, která získala toto oprávnění v Evropské unii. Tato zpráva následuje podobný regulační pokrok bitcoin společností v USA z října loňského roku. Směnárna provozovaná Facebookem Gemini obdržela souhlas k provozu ve státě New York prostřednictvím tzv. „listiny důvěry s ručením omezeným“. Nemnoho měsíců před tím tento stát udělil podobnou listinu společnosti itBit. Mezitím stát rovněž poskytl jednu ze svých nových licencí on-line peněžence Circle.

BitStamp tak ukázal cestu dalším společnostem, jak získat souhlas regulačních orgánů v celé EU. „Věřím, že ostatní nás budou následovat poměrně rychle,“ říká generální ředitel a zakladatel Bitstampu Nejc Kondrič. „Mají teď snazší cestu.“ Bitstamp začal pracovat na své lucemburské licenci asi před dvěma lety poté, co nedokázal získat podobný souhlas ve Velké Británii. 

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter