FinTech Daily: České startupy na cestě k vrcholu?

České startupy mají slibně nakročeno. Nová naděje svítá těm, kteří nedosáhli na bankovní úvěr. Deutsche Börse chce podpořit potenciál fintech společností.

Jak si vedou české startupy?

V rámci Evropy provádí magazín Inc.com každoroční srovnání nejrychleji rostoucích firem, ve kterém letos nechyběly ani ty české. Obzvláště velký úspěch sklidily dva české startupy, a to online prodejce módy Zoot a prodejce parfémů Parfums.cz.

První zmiňovaný obsadil 3. místo v českém žebříčku a celkově 39. příčku ve srovnání se zbytkem starého kontinentu. Za předešlé tři roky se firmě podařilo vzrůst o 719 %, přičemž za rok 2014 její tržby dosáhly 6,5 milionů euro. Parfums.cz se umístily v celoevropském pořadí na 73. místě a jejich růst za poslední tři roky dosáhl 282 %.

V rámci celé Evropy je největší expanze pozorována v oblasti bezpečnostních služeb, telekomunikací, vzdělávání a ve finančním sektoru. Z hlediska jednotlivých zemí se Česká republika umístila na 16. místě.

Revoluce v poskytování úvěrů

V dnešním světě je poměrně běžné, že si někteří lidé zažádají o bankovní úvěr, ale jejich kreditní hodnocení je pro jeho získání nedostatečné. V tu chvíli nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po jiném zdroji, který však obvykle bývá poznatelně dražší.

Přesně taková situace je častá v případě USA a čerstvých absolventů vysokých škol. Tito lidé obvykle nemají dostatečné zázemí, ať už finanční či z hlediska délky trvání svého zaměstnání, na to, aby dostali od banky potřebný úvěrový rating k získání půjčky. V tuto chvíli však přispěchá na pomoc společnosti Upstart, která se zaměřuje na poskytování půjček nejen na základě finanční situace, ale i pomocí posouzení charakteru samotného dlužníka.

Vstupy, se kterými algoritmus firmy pracuje, zahrnují například univerzitu a obor, který mají dlužníci vystudovaný, dále pak jejich průměrné známky, stejně tak i zájmové kroužky a možné uplatnění na trhu práce.

„Pokud porovnáte dvě osoby se stejným zaměstnáním a stejnými společenskými poměry, je pravděpodobné, že za pět let splatí půjčku ten, který měl během studia lepší výsledky,“ řekl pro New York Times Paul Gu, spoluzakladatel Upstartu. „Nehledíme tedy pouze na schopnost splácet, ale rovněž i na to, jak zodpovědně přistupují dlužníci k půjčce,“ dodal.

Představa je taková, že lidé, kteří si například dvakrát kontrolovali domácí úkol či absolvovali dodatečné studijní kurzy, budou k dluhům přistupovat mnohem zodpovědněji než ostatní. Podle Gua tak nedochází pouze k ohodnocení schopnosti splácet, ale de facto i k posouzení charakterových vlastností.

Deutsche Börse otvírá dveře fintech startupům

Před několika dny ohlásila německá burzovní společnost Deutsche Börse jednání o fúzi s londýnskou burzou LSE. Díky tomuto spojení by vznikla největší evropská burza, která by byla schopna efektivně konkurovat svým americkým a asijským kolegům.

Deutsche Börse ale neplánuje pouze expanzi, rovněž chce otevřít své dveře, resp. plně vybavené prostory svých kanceláří, i fintech startupům, a to v rámci nového programu německé vlády. Cílem této iniciativy je vytvořit nový fintech hub přímo ve Frankfurtu, kde by firmy mohly nejen sídlit a získat podporu od zaměstnanců svého „hostitele“, ale rovněž by tak vzniklo i místo vhodné pro konání fintech konferencí.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter