FinTech Daily: Co bude se startupy až „vyrostou“?

Posílání peněz textovkou nyní s Google Wallet​. Co bude s fintech startupy až „vyrostou“? Kofeinový sen o novém typu bank. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Posílání peněz textovkou nyní s Google Wallet

V nejnovější verzi Google Wallet je přidána funkce umožňující posílat komukoliv z vašich kontaktů peníze pomocí textové zprávy. Příjemce dokonce ani nemusí Google Wallet aplikaci mít, aby hotovost obdržel. V textové zprávě totiž dostane zabezpečený odkaz na stránku, ze které si může téměř okamžitě peníze převést na svůj osobní účet pouhým zadáním čísla účtu.

Z pohledu odesílatele je proces ještě jednodušší. Jediné co musí znát je emailová adresa příjemce. Pak jen stačí vyťukat částku a vybrat ze seznamu kontaktů daného příjemce.  Google Wallet je možné používat jak na mobilních telefonech s operačním systémem Android tak i iOS.

Co bude s fintech startupy až „vyrostou“?

Svět se rapidně mění a zrychlující tempo změn můžeme pozorovat každým dnem. Mladý svět fintech startupů je tomu důkazem.

Denně se můžeme setkávat s PR články o tom, jak nějaký ten startup narostl o 200 procent za poslední rok. Ano, je to sice pravda, ale jak mohou mnozí namítat: z nuly se roste snadno. A pokud byl ještě loni v porovnání s velkými institucemi startup velikosti hrášku, letos je tedy velikosti tří hrášku.

Toto tvrzení podporují i mnohá fakta. Například velice úspěšná britská fintech společnost TransferWise měsíčně zprostředkuje přes svou platformu převod více než 500 milionů liber měsíčně. Nicméně i tak ohromné číslo představuje pouhé 2 procenta z celkového objemu peněz, který byl daný měsíc v Británii převeden.

Zajímavý postřeh k tomu však dodává CEO fintech společnosti Currency Cloud, poskytující mezinárodní platby a devizovou směnu, Mike Laven – říká, že „je nutné rozlišovat mezi tržním podílem a podílem v mysli zákazníka. Přestože malé fintech startupy mají zatím možná podíl na trhu, mohou zabírat díky pokrytí tisku a všem konferencím, které pořádají, velké místo v zákazníkově mysli.“ Trochu s nadsázkou přidal také vtípek o tom, že kritériem úspěšnosti fintech společnosti v současné době je účast jejich zástupců alespoň jednou týdně na nějaké fintech konferenci, večeři nebo jiné události.

„Nejsem ten, který by věřil, že stačí zavřít oči a přát si aby velké banky odešli. Banky zde určitě budou i za 20 let. Jediná otázka je, jak dobře na současnou situaci zareagují a které z nich přežije. Velké banky by se opravdu bát těch menších a chytřejších“ dodává. Jestli se tomu tak ale opravdu stane se dozvíme až za pár desítek let.

Kofeinový sen o novém typu bank

Co takhle představit si banku budoucnosti na místě, kam chodíme rádi…a hlavně, kde by nás to vůbec nenapadlo. Co třeba takový „Starbanks“? Ano, je tím myšleno propojení banky a kavárny. Jak by taková banko-kavárna mohla vypadat?

Jednalo by se o místa, kde by bylo možné posadit se s kamarády na kávu, ale i si v soukromí promluvit s bankéřem. Obsluha by vám kromě kávy mohla nabídnout i bankovní služby. Ve stolech by byly zabudované obrazovky, na kterých byste si mohli číst například noviny, ale také obsluhovat svůj bankovní účet a zadávat třeba platební transakce. Hned vedle kávovarů by také stály bankomaty a pokaždé když byste platili kreditní kartou, načítali by se vám slevové body na další kávu.. Jak by se taková představa líbila vám?

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter