Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

FinTech Daily: Čtvrtina startupů uspěje

Originální původ slova Fintech. Bankovnictví potřebuje inovativní kulturu. Čeká nás bouře digitálních podvodů? To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Originální původ slova fintech

Jak odhalil deník American Banker, první použití výrazu fintech se objevilo už v počátku devadesátých let a autorem není žádný garážový startup ze Silicon Valley ale Citicorp, předchůdce dnešní Citigroup.

Fintech byl původně název pro „Financial Services Technology Consortium“, který byl založen Citicorp. Banka se snažila vylepšit pověst, jakou měla technologická spolupráce s nebankovními subjekty, a tvrdila, že kooperace v bankovním odvětví je nezbytná.

V současné době se již s malým „f“ používá jako termín zastřešující inovativní technologie a startupy, které vylepšují celý finanční sektor. Fintech je nový trh, je to nová forma bankovnictví, je to správa financí 21. století.

Bankovnictví potřebuje inovativní kulturu

Podle Harvard Business School 75 procent veškerých startupů neuspěje. Přesto neúspěch je nedílnou součástí úspěchu těch, kteří přežijí. Otázkou je, jestli jsou banky ochotné podstoupit riziko neúspěchu a podporovat inovativní nápady, které jsou nezbytné pro udržení kroku se současným revolučním vývojem.

Výzkum společnosti Accenture ukazuje, že téměř polovina zaměstnanců považuje podporu managementu za velmi důležitou pro to, aby generovali inovativní nápady. Nicméně v pouze jedné pětině bank se takové podpory zaměstnancům dostává. Ještě horší je však poznatek, že pouze 12 procent společností je tolerantních k neúspěchům zaměstnaneckých nápadů.

Výzkumy dále ukazují, že největší bariérou pro produkci inovativních nápadů, je z 36 procent nedostatek času. 20 procent uvedlo nedostatečnou podporu managementu a 13 procent zaměstnanců nejvíce postrádá adekvátní motivaci.

Čeká nás bouře digitálních podvodů?

Mnoho technologií, které vznikají v současné době tvrdí, že transakce, které provádí a vůbec celá práce s nimi je naprosto bezpečná a že chrání veškeré klientské informace. To může mít ve skutečnosti nepříznivý dopad vystavující klienty mnohem většímu riziku, protože uživatelé začnou opomíjet základní pravidla bezpečného chování při manipulaci s citlivými daty na svých mobilních zařízeních.

Současná data ukazují, že spolu s rozšiřujícími se mobilními platbami se vytváří nebezpečné prostředí, ve kterém je pro zloděje snadnější ukrást a nakládat s citlivými daty. Klienti by proto měli dbát na základní pravidla a doporučení – používat silná hesla, dávat si pozor, ke které Wi-Fi síti se připojují (útočník se přes malware může dostat ke všem použitým online účtům a datům), a pravidelně kontrolovat stav a aktivitu na svých účtech.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter