FinTech Daily: Existuje pouze jeden opravdu dominantní FinTech

Na světě existuje pouze jedna dominantní FinTech společnost – PayPal, Natwest usnadňuje možnosti malých obchodních úvěrů novou iPad aplikací a banky stále více považují FinTech společnosti za své spolupracovníky stejně jako za konkurenci. To je dnešní výběr tří zpráv ze světa FinTech.

Existuje opravdu pouze jedna dominantní FinTech společnost

Nejen na stránkách Roklenu se dočtete mnohé o celosvětové úrodě technologických společností působící ve světě financí, jejichž cílem je změnit zvyky jak šetříme, investujeme, nakupujeme a všeobecně manipulujeme s penězi.

Ale společnost, která odstartovala první FinTech revoluci, je stále přítomna a je mnohem větší než všechny nově vznikající. PayPal byl založen v roce 1998 a rychle se stal dominantním způsobem, jak platit za věci na eBay, a to natolik, že eBay v roce 2002 PayPal koupil. Minulý rok se to otočilo a PayPal se stal zase nezávislou veřejnou obchodní společností, která má nyní tržní kapitalizací kolem 47 miliard dolarů. To ji činí mnohem hodnotnější, než jsou všechny ostatní FinTech společnosti v tabulce níže:

Společnost Založena Tržní kapitalizace
PayPal 1998 47 mld. USD
Markit 2003 6,3 mld. USD
Square 2009 5,6 mld. USD
Stripe 2010 5,0 mld. USD
MarketAxess 2000 4,7 mld. USD
Credit Karma 2007 3,5 mld. USD
LendingClub 2007 3,2 mld. USD
SoFi 2011 3,0 mld. USD
Mozido 2008 2,4 mld. USD
Adyen 2006 2,3 mld. USD

Na druhou stranu, pokud si rozšíříme definici „finanční technologie“ takovým způsobem, aby zahrnovala i tradiční hráče, jako jsou banky a společnosti vydávající kreditní karty, PayPal opět vypadá jako malá ryba.

NatWest usnadňuje možnosti malých obchodních úvěrů novou iPad aplikací

NatWest umožňuje poskytovat malým firemním zákazníkům okamžité srovnatelné nabídky bankovních půjček prostřednictvím nové iPad úvěrové aplikace. Nová aplikace, jenž potřebuje jen pár údajů o zákaznících, poskytne v asi 30 sekundách indikativní náklady na půjčky. Ty si následně vyloží a porovná různé výpůjční možnosti jednu vedle druhé.

Ředitel obchodního bankovnictví NatWest Marcelino Castrillo k tomu říká: „Aplikace poskytuje pohodlí a flexibilitu pro zákazníky. Urychluje proces, jenž jsme považovali za příliš pomalý, a zároveň dává našim lidem více času, který mohou věnovat pomoci zákazníkům. Vyzvali jsme tým odborníků, aby přišli s něčím rychlým a přesným, co by mohly být použitelné kdekoliv a kdykoliv, a tato aplikace je výsledkem.“

Castrillo dodává, že banka rovněž zrušila poplatky za předčasné splacení úvěrů až do výše 500 000 britských liber. „Doufáme, že to naláká více zákazníků, aby zvážili příležitosti k růstu svého podnikání s využitím fixní sazby a flexibilitou splatit kdykoli bez dalších nákladů.“ 

Banky stále více považují FinTech společnosti za své spolupracovníky stejně jako za konkurenci

Bankovní manažeři mají novou vizi budoucnosti a FinTech firmy jsou podle nedávné studie její součástí. Každoroční studie od společnosti Capgemini a Paris World Retail Banking Report 2016 zjistila, že postoje vedení bank vůči FinTech společnostem se v posledních 12 měsících posunuly. Více bankovních manažerů vidí hbité FinTech společnosti jako potenciálními partnery, stejně jako potenciální soupeře.

Studie zjistila, že 65 procent bankovních manažerů oslovených v roce 2016 se dívá na FinTech podniky jako na partnery. Jedním z možných důvodů pro tuto změnu v pohledu může být skutečnost, že banky snadněji chápou některé z výhod, které FinTech firmy nabízejí, ale současně mají stále jasnější představu o svých vlastních výhodách.

Banky umí identifikovat oblasti, ve kterých mají FinTech společnosti navrch. Na druhou stranu si uvědomují, že tyto inovativní společnosti potřebují přístup ke klientům a dalším funkcím, které jsou schopny poskytnout zase banky.

Fintech mění vnímání zákazníků. Narušuje trh vytvářením pružnějšího a inovativnějšího prostředí a zachycuje potřeby klientů mnohem lépe než banky. Samotné banky potvrdily, že se tempo změn zrychluje a pohybuje se směrem k digitálnímu ekosystému. Současně si nejsou jisté, jestli jejich klíčové systémy jsou připraveny na tuto změnu.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter