FinTech Daily: Jak sdílení dat mění příběh odvětví

Jak API mění FinTech příběh. Nové kreditní karty ve Spojených státech mají za cíl bránit spotřebitele i banky proti hackerům. Izraelský exportní institut pomůže FinTech startupům. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Jak API mění FinTech příběh

V současnosti se ve finančním sektoru po boku velkých bank pohybuje velké množství malých začínajících hráčů. Na jednu stranu můžeme číst mnoho článků o tom, jak jedna skupina s druhou soupeří a navzájem se snaží ze sektoru vytlačit, na druhou stranu se stále více objevují i zprávy o tom, že tyto dvě rozdílné skupiny spolupracují.

To, co žene spolupráci všech hráčů ve FinTech odvětví kupředu, jsou Application Programming Interface (API). API je programátorské rozhraní, které vývojáři využívají při tvorbě aplikací a pro přístup k cizímu obsahu. Dříve představovaly API exkluzivní výhodu pro pár vybraných, kterým je velké firmy zpřístupnily – to se ale dnes mění.

Veřejné zpřístupnění API umožnuje malým a velkým firmám spolupracovat a vytvářet flexibilnější a konkurenceschopnější produkty. Otevřené API představují možnost pro FinTech startupy chytit příležitosti, ke kterým by jinak neměli přístup. Spolupráce všech hráčů přes API tak přináší pozitiva v podobě všemožných inovací, které posouvají celý sektor výrazně kupředu.

Nové kreditní karty v US mají za cíl bránit spotřebitele i banky proti hackerům

Ve spojených státech se začnou používat kreditní karty s vestavěným čipem, který vytvoří jednorázový kód potřebný pro každou platbu. Samotné číslo kreditní karty se bez čipu stává bezcenné. Karty tak bude mnohem obtížnější číst a duplikovat. Nicméně se nejedná o novou technologii. V Evropě jsou takové karty používány již od roku 2005.

Izraelský exportní institut pomůže FinTech startupům

Bank Innovation pořádající v listopadu FinTech konferenci v Tel Avivu zahájila spolupráci s Izraelským exportním institutem. Společně se budou snažit organizovat schůzky zahraničních účastníků konference s místními FinTech  startupy.

Izrael patří mezi světovou špičku „v produkci“ FinTech startupů. Podle odhadů je tam dnes více než 400 FinTech společností.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter