FinTech Daily: JPMorgan na seznamu bank s digitální peněženkou

MasterCard jako módní doplněk. Chase na seznamu bank s digitální peněženkou. Bankovní pobočky v problémech. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

MasterCard jako módní doplněk

Expanze mobilních plateb pomocí smartphonů a aplikací jako Apple Pay nebo Android Pay, se kterými se může platit v obchodech, donutila společnost MasterCard k dalšímu kroku v modernizaci jejich služeb.

Každé vhodné zařízení chce tedy MasterCard přeměnit na bezkontaktní platební kartu. Jejich partner, společnost Ringly vytvořila „platební kartu“ ve formě prstenu a Nymi ve verzi malého náramku. Můžou jimi být ale jakékoli přístroje, nebo zařízení- klíče od auta, fitness náramky, nebo hodinky.

Budou ale zákazníci opravdu chtít vyměnit karty nebo telefony za náramky a prstýnky?

JP Morgan na seznamu bank s digitální peněženkou

Ale není peněženka jako peněženka. Výhoda by se našla. Díky snímání QR kodu nezáleží na operačním systému. Ale právě v tom je také nevýhoda.

Systém JPMorgan Chase nám díky partnerství s Merchant Customer Exchange (MCX) umožní používat kartu Chase v jimi schválených obchodech (tedy v těch, kde v souočasnosti přijímají CurrentC app), vytvořeným QR kódem, který musí prodavač naskenovat.

Dle mnoha názorů takto složitý systém nemůže v konkurenci podobných aplikací uspět. A bohužel pro ně samé si to připouští i Chase. Spouští projekt jen do poloviny roku 2016, tedy přibližně na osm měsíců, po kterých zhodnotí, zda nešlo jen o plýtvání času a peněz.

Bankovní pobočky v problémech

Generace Y (Millennials) mění zaběhnuté bankovní kanály a navštěvuje bankovní pobočky stále méně a méně. Tato generace má největší podíl v pracující populaci ve Spojených státech, tudíž vytváří budoucnost vztahu banka- zákazník. Dále i tím, jak se rozšiřuje počet třetích stran zasahujících do finančního sektoru, se bude dále postavení bank čím dál více zhoršovat.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter