FinTech Daily: Kde hledat největší baštu peer-to-peer?

Peer-to-peer zažívá celosvětový boom. Standard Chartered a Goldman Sachs fandí mobilním platbám. V Bombaji vzniká nový fintech hub.

Boom peer-to-peer

Scénář na trzích úvěrů je stéle stejný. Dlužníci chtějí snadno získat půjčky s co nejnižším úrokem, zatímco věřitelé chtějí na úvěrech pořádně vydělat. Zaměříme-li se na bankovní prostředí, narazíme na silně přeregulovanou oblast, která zcela nedokáže uspokojit potřeby obou stran. Tím pádem vzniká ideální prostor pro expanzi alternativy, kterou je peer-to-peer financování.

Platformy napřímo spojující zájemce o úvěr a věřitele zažívají nevídaný boom především ve vyspělých zemích. Lídrem této oblasti jsou Spojené státy, kde jen za minulý rok bylo poskytnuto 6,6 miliardy dolarů jen v P2P půjčkách, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 128 %. Pokud se však zaměříme na velikosti P2P trhu na „hlavu“, USA zůstanou až na druhém místě. Prvenství v tomto případě patří Velké Británii (viz graf).

Co se týče Evropy, trh alternativních financí dosáhl bezmála tří miliard euro, přičemž největší nárůst byl pozorován v případě malých a středních podniků ve Francii. Podle šetření serveru Business Insider tamní sektor P2P zažil meziroční boom o téměř 4000 % až na 8,2 milionů euro.

Koalice Standard Chartered a Goldmans Sachs sází na vietnamský trh

Britská banka Standard Chartered společně s americkou Goldman Sachs sází na vietnamský trh. Jejich pozornost se zaměřila na společnost MoMo, která se zabývá mobilními platbami. Ke své činnosti obdržela firma od obou bank dohromady 28 milionů dolarů.

Nově získané zdroje mají být použity na další expanzi mezi retailové klienty. MoMo je známá především svou mobilní peněženkou, která vznikla díky dřívější spolupráci se standard Chartered. Její funkce umožňuje klientům, kteří nemají vlastní bankovní účet, přijímat a odesílat platby prostřednictvím speciálního mobilního konta.

Barclays pomáhá indickým ponikatelům

Britská banka Barclays se rozhodla podpořit indický startupový sektor. Dopomoci k tomu má nový fintech hub Rise, který má vzniknout v Bombaji. Hlavním cílem instituce bude podpora začínajících podnikatelů, a to především v oblasti financí. Kromě mentoringu budou mít začínající startupisti k dispozici i přístup k celosvětové síti fintechových hubů, které Barclays provozuje.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter