FinTech Daily: Milion liber v minutě a půl? Mondo láme rekordy

Crowdfunding pomáhá bořit rekordy. Mobilní platby zažívají boom. Blockchainu se „chytá“ další světová burza.

Mondo, crowdfunding a rekordy

Mondo, britská aplikace mobilního bankovnictví, láme rekordy. Službě, kterou zastřešuje společnost Passion Capital, se podařilo v rámci crowdfundingového financování skrze platformu Crowdcube vybrat jeden milion liber, a to během neuvěřitelných 96 sekund. Celá částka byla vybrána od více jak 8500 lidí, přičemž 1861 jedinců v průměru zainvestovalo 537 liber, což odpovídá zhruba 3,33% podílu na akciích.

„Jsme první bankou, která ze svých investorů dělá akcionáře prostřednictvím crowdfundingové platformy,“ okomentoval úspěch CEO společnosti Tom Blomfield. „Naši zákazníci nám pomáhají vybudovat plnohodnotnou banku už od základů, a to například tím, že testují naši mobilní aplikaci. Zaslouží si být součástí našeho projektu, který si klade za cíl vytvořit finanční instituci, které mohou lidé věřit.“

Dříve než bude aplikace vypuštěna do „éteru“ proběhne ještě další kolo financování. Investoři tak později v tomto roce budou moci rekord zopakovat, a možná i prolomit.

Boom bezkontaktních plateb

Bezkontaktní platby zažívají celosvětový boom, který bude s největší pravděpodobností ještě dále pokračovat. Podle nejnovější studie společnosti Juniper Research by počet lidí platících prostřednictvím mobilních telefonů měl dosáhnout 148 milionů, přičemž nejvíce by se jednalo o uživatele smartphonů od Applu a Samsungu.

Expanze byla podpořena především aplikacemi jako Apple Pay a Samsung Pay. Pozitivně bude působit i jejich rozšíření například do Číny, kde se v případě první služby během 24 hodin zaregistrovalo více jak 40 milionů uživatelů.

Korea rozjíždí blockchain platformu

Co má společného jihokorejská burza s americkou burzou Nasdaq? Oba subjekty rozjíždí platformy, které fungují na bázi technologie blockchain. Nově vzniklý obchodní systém by měl sloužit nejen k transakcím zalistovaných titulů, ale rovněž by ho mělo být možné použít k obchodům s těmi nezalistovanými.

Nová platforma by tak měla obchodníkům snížit celkové náklady s jednotlivými transakcemi a rovněž značně urychlit proces jejich vypořádání.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter